Dożynki w Dąbrówce

Organizacja tegorocznych dożynek powiatowych przypadła w udziale Gminie Dąbrówka. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania kieruję dla naszych starostów i wszystkich delegacji rolników za piękne wieńce
i dary – tymi słowami Tadeusz Bulik, wójt Dąbrówki wyraził zadowolenie z organizacji imprezy.

– Gmina Dąbrówka to doskonałe miejsce zarówno na prowadzenie biznesu, jak też zamieszkania i wypoczynku. Droga ekspresowa S8, bliskość Warszawy, lasy i piękna dolina rzeki Bug objęta strefą ochronną natura 2000, brak uciążliwego przemysłu stanowią o bogactwie i atrakcyjności naszego terenu. Ale nie to jest najcenniejsze. Przede wszystkim mieszkają tu wspaniali ludzie – tak o Dąbrówce mówi wójt Tadeusz Bulik.
Dąbrówka jeszcze do niedawna była gminą typowo rolniczą, dzisiaj większość mieszkańców dojeżdża do pracy do miasta lub znajduje zatrudnienie w firmach produkcyjno-usługowo-handlowych na terenie gminy, których z każdym rokiem jest coraz więcej. W ostatnich latach nastąpił też znaczny rozwój budownictwa mieszkaniowego a w konsekwencji wzrost liczby i zamożności mieszkańców.
– Jeszcze wciąż jesteśmy gminą biedną, ale rozpoczęty w ostatnich latach dynamiczny rozwój daje nadzieję na lepsze czasy. Rolą samorządu jest stworzenie jak najlepszych warunków do dalszego dynamicznego rozwoju i poprawy warunków życia mieszkańców. Tylko w bieżącym roku mamy w planie zrealizować lub rozpocząć wiele ważnych dla mieszkańców zadań inwestycyjnych. Najważniejsze z nich to budowa chodników w Guzowatce i Zaścieniach, kontynuacja budowy chodników w Kuligowie i Józefowie, budowa świetlicy w Trojanach, modernizacja odcinków dróg w Chruścielach, Karolewie i Kowalisze, budowa wodociągów w Trojanach, Józefowie i Cisiu, rozbudowa obiektu szkolnego w Dąbrówce wraz z budową pełnowymiarowej hali sportowej i wiele innych drobniejszych zadań. Przygotowujemy się też do budowy drugiej oczyszczalni ścieków dla zachodniej części gminy i kolejnego odcinka kanalizacji. Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego z funduszy unijnych, samorządu województwa i samorządu powiatowego. Łącznie na w/w zadania mamy przyznane ponad 11 milionów złotych. Jest to kwota niebagatelna. Przyznane mamy także środki na programy szkoleniowe dla naszych mieszkańców. Przygotowujemy projekty i wnioski na dofinansowanie kolejnych zadań w latach następnych – powiedział w swoim dożynkowym wystąpieniu Bulik.
Wójt stwierdził również, że ważne jest abyśmy w pędzie za pieniędzmi, nowoczesnością i poprawą warunków życia nie zapomnieli o naszych korzeniach, tożsamości i pochodzeniu. Abyśmy nie zapomnieli o tych którzy są solą tej ziemi.
– Dzięki takim uroczystościom jak dożynki zostają ocalone pełne ponadczasowych wartości tradycje ludowe, pozwalające na lepsze poznanie i zrozumienie swojej historii i kultury. Uczymy się także poszanowania ludzi pracujących na roli oraz kształtujemy i umacniamy miłość do ?naszej małej ojczyzny”. Przybyliśmy tu również po to, aby łamać się chlebem z ziarna wyrosłego na wołomińskiej, dąbróweckiej ziemi. Piękny to zwyczaj i symboliczna jego wymowa. Dziękuję Wam Drodzy rolnicy za ten chleb – mówił.
Na koniec wystąpienia Tadeusz Bulik złożył życzenia wszystkim rolnikom.
– Życzę rolnikom, gospodarzom naszej ziemi, wytrwałości, nadziei i wiary w dobrą przyszłość. Życzę mieszkańcom wsi, aby towarzyszyła Wam duma z dorobku i wola pomnażania. Życzę wszystkim wszelkiej pomyślności – zakończył swoją wypowiedź.

red.