Działalność nierejestrowana firm na próbę – czy to możliwe?

zoltek

O działalności nierejestrowej, czyli o firmie na próbę, rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem – właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki.

– Na czym polega firma na próbę?
– Działalność nierejestrowa lub też działalność nierejestrowana, bo o tym mówimy, to możliwość prowadzenia firmy bardzo małych rozmiarów bez konieczności rejestracji w CEIDG. To skutek zmiany przepisów, które zaczęły obowiązywać od 30 kwietnia tego roku, tzw. Konstytucji biznesu.
– No więc jak to może działać w praktyce?
– Taka działalność nierejestrowa to przywilej i nie każdy może z tego przywileju skorzystać. Aby móc prowadzić małą firmę bez rejestracji w CEIDG należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze przychody z takiej działalności w każdym miesiącu nie mogą przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia – w 2018 r. nie mogą przekroczyć w każdym miesiącu kwoty 1050 zł, a po drugie osoba, która chce skorzystać z takiej możliwości nie mogła prowadzić działalności przez ostatnie 60 miesięcy, albo jeśli w tym okresie prowadziła działalność to od dnia wykreślenia wpisu z CEIDG musi upłynąć co najmniej rok.
– Czy dwa warunki są jedyne?
– Dodatkowo działalność nierejestrowa nie dotyczy spółek cywilnych i przypadków, kiedy prowadzenia danego rodzaju działalności wymaga koncesji lub zezwolenia.
– Ale chyba są jakieś obowiązki przy działalności nierejestrowej?
– Taka osoba ma obowiązek prowadzić prostą ewidencję sprzedaży. Może to być zwykły zeszyt, chodzi o to, żeby ta osoba wiedziała, czy jej przychód w danym miesiącu przekracza kwotę 1050 zł, czy nie. Taka osoba musi również rozliczyć podatek z tytułu osiągniętych przychodów, ale zrobi to dopiero w rozliczeniu rocznym składając zeznanie PIT-36. W trakcie roku nie musi obliczać i wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.
– A co, jeśli klient zażąda potwierdzenia sprzedaży?
– W takim przypadku na osobie prowadzącej działalność nierejestrową ciążyć będzie obowiązek wystawienia faktury, może to być oczywiście faktura uproszczona.
– Faktura? To kojarzy się z podatkiem VAT.
– Co do zasady taka osoba nie musi rejestrować się jako podatnik VAT czynny, chyba, że będzie handlować towarami albo świadczyć usługi, które są bezwzględnie opodatkowane podatkiem VAT.
– Czyli na przykład co?
– Czyli na przykład usługi doradcze, prawne, jubilerskie albo handel wyrobami z metali szlachetnych, w tym również złomem metali szlachetnych.
– A jeśli świadczy usługi doradcze to co?
– To wtedy taka osoba musi zarejestrować się do podatku VAT na druku VAT-R.
– A co, gdy przychody przekroczą kwotę 1050 zł?
– Wtedy taka osoba ma bezwzględny obowiązek rejestracji firmy w CEIDG w terminie siedmiu dni.
– A co z ZUSem?
– Tu niestety, na dziś, sprawa nie wygląda zbyt korzystnie dla takiej osoby.
– To znaczy?
– W przypadku handlu, czy sprzedaży wyrobów własnej produkcji, sprawa wydaje się oczywista. Składek ZUS nie ma i już, ale w przypadku świadczenia usług, ZUS traktuje wykonywanie usług w takiej działalności nierejestrowej jako umowę zlecenia i nakazuje odprowadzić składki od takich przychodów.
– To dziwne.
– To bardzo dziwne. Myślę, że nie taki cel przyświecał wprowadzeniu nowych przepisów, ale na dziś takie jest oficjalne stanowisko ZUS i w takiej sytuacji do czasu zmiany stanowiska ZUS współpraca z firmami korzystającymi z ulgi na start obarczona jest znacznym ryzykiem.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.