Dzień Białej Laski

W minioną sobotę (19 października) w murach Miejskiego Domu Kultury w Wołominie, Polski Związek Niewidomych ? Koło Wołomin, zorganizował uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski połączony z 60. leciem funkcjonowania oddziału w Wołominie.

Święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone jest na świecie corocznie 15 października począwszy od 1964 roku. W tym dniu ludzie niewidomi i niedowidzący przypominają społeczeństwu, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju: bez ograniczeń, bez marginalizacji i wykluczenia. W tegorocznej uroczystości nie zabrakło ważnych dla członków wołomińskiego koła gości. Zaproszenie przyjęli i zaszczycili uroczystość swoją obecnością m.in. Poseł na Sejm RP, Pani Alicja Olechowska oraz Pan Przemysław Cichocki reprezentujący Sekretarza Stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tomasza Jędrzejczaka, którzy wręczyli pamiątkowe albumy zasłużonym członkom Koła Wołomin. Jednocześnie z rąk Prezesa Zarządu, Jarosława Czapskiego oraz Wiceprezes, Pani Wiesławy Krych goście otrzymali specjalnie wydaną historię PZN koło Wołomin. Pan Prezes oraz Pani Wiceprezes wręczyli również specjalne odznaczenia ? ?Przyjaciel Niewidomego?, osobom szczególne zaangażowanym w działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku.

Podczas uroczystości Jarosław Gniatkowski ? niewidomy przewodnik po ?Niewidzialnej Wystawie? ? opowiedział o swojej pracy, o wystawie oraz emocjach towarzyszących zwiedzającym, zachęcając jednocześnie do jej odwiedzenia. Obecni na sali goście obejrzeli również dwa krótkie filmy. Pierwszy opowiadał o tym jak w odpowiedni, dyskretny sposób pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym funkcjonującym w naszym społeczeństwie. Było to niezwykle pouczające dla osób dobrze widzących. Drugi z filmów opowiedział o tym, jak ważna jest odpowiednia infrastruktura ułatwiająca poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku.

Choć często mówi się o likwidowaniu barier w przestrzeni publicznej dla osób z różnymi dysfunkcjami to na co dzień niezbyt często się nad tym tematem pochylamy. Po części oficjalnej, podczas przerwy, oprócz poczęstunku na gości czekała wystawa malarska autorstwa Elżbiety Łysoniewskiej i Katarzyny Jurczuk członkiń wołomińskiego koła PZN. Spotkanie zakończyło się zabawą przy dźwiękach popularnych hitów muzyki tanecznej. Podczas zabawy osoby pełnosprawne mogły wziąć udział w konkursach, podczas których mogli poczuć się jak osoby niewidome.