Dzień Niepodległości

Premiera filmu ?11 listopada? w Zielonce, Liryki o Niepodległej w Kobyłce, promocja Rocznika w Wołominie czy doroczny Hubertus organizowany przez Andrzeja Michalika w Kobyłce – to tylko niektóre z elementów tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości w naszym powiecie.

Z pewnością za niecodziennenależy uznać wydarzenie, jakie miało miejsce w Zielonce, gdzie odbyła się premiera zrealizowanego przez mieszkańców tego miasta filmu zatytułowanego ?11 listopada?
Produkcja nawiązuje do wydarzeń z nocy z 10 na 11 listopada  1939 roku, kiedy to Niemcy zamordowali 9 mieszkańców Zielonki. Był to odwet za rozwieszone przez harcerzy plakaty z ?Rotą? Marii Konopnickiej. Wydarzenie, po którym zamordowano 6 zielonkowskich harcerzy, stało się treścią fabuły filmu.
Film, choć niskobudżetowy i przygotowany przez amatorów, trzyma w napięciu. Jest on ważny szczególnie dla mieszkańców Zielonki – opowiada przecież o ludziach i miejscach znanych im z codziennego życia. Z tym fragmentem historii będzie mogła się teraz zapoznać młodzież szkolna. Bez wątpienia historia opowiedziana w taki sposób łatwiej zapadnie w serca uczniów. A jak film podobał się widzom pokazała owacja na stojąco i długie brawa dla twórców filmu.Młodzi twórcy otrzymali również list gratulacyjny od Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP.
Niemniej ciekawą formułę promocji Święta Niepodległości wymyślono w Kobyłce 14 lat temu. Organizowane już po raz XIV Liryki o Niepodległej kierowane są do szkół podstawowych (klasy IV ? VI) i gimnazjalnych. Laureaci oceniani są przez profesjonalnych jurorów Janusza Termera – krytyka literackiego i Zbigniewa Jerzynę ? poetę. – Chociaż temat jest trudny, to chętnych do wzięcia w nim udziału nie brakuje. Młodzież nie boi się wypowiadać w tak trudnym temacie. W tym roku ujął mnie za serce wiersz 12-latka, który pytał ?I po co to??. Jurorzy uważają, że poziom tych wierszy jest utrzymywany i widać, że poezja jest pisana przez młodych uczestników samodzielnie ? mówi Andrzej Zbyszyński, dyrektor MOK w Kobyłce i pomysłodawca konkursu.
W Wołominie, oprócz tradycyjnych elementów obchodów Święta Niepodległości, odbyła się promocja kolejnego ?Rocznika Wołomińskiego?. W Wołominie uroczystości od kilku lat odbywają się w godzinach popołudniowych. W uroczystej mszy świętej uczestniczyło wielu mieszkańców. Wielu też przeszło ulicami miasta w pochodzie pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie tradycyjnie wygłoszone zostały oficjalne przemówienia.

Teresa Urbanowska, Adam Kudełka