Dziura w drodze? Powiadom MZDiZ

Z Sylwestrem Jagodzińskim, wiceburmistrzem Wołomina o bieżących remontach i serwisowaniu nawierzchni dróg, nowych zasadach i umowach na wywóz śmieci oraz podtopieniach rozmawia Teresa Urbanowska.

? Kilka cieplejszych dni na początku marca spowodowało, że do naszej redakcji dzwonili mieszkańcy z uwagami odnośnie stanu nawierzchni dróg, gruntowych. Mieliśmy też wiele telefonów dotyczących dziur w asfalcie. Było tego całkiem sporo…

? W ciągu tych pierwszych ciepłych, marcowych dni przystąpiliśmy do równania dróg gruntowych. Jednak przez to, że grunt w tym czasie jeszcze nie odmarzł nie wszystkie nierówności udało się zniwelować. Gdy tylko warunki pogodowe pozwolą do równania dróg skierowanych zostanie dwie a w razie potrzeby nawet trzy równiarki. Podpisaliśmy umowę z firmą, która jest wyposażona w wystarczającą ilość odpowiedniego sprzętu.

? A co z nawierzchnią asfaltową?

? Tu również zaczęliśmy na początku marca uzupełniać ubytki. Z uwagi na zmianę pogody trzeba było je również chwilowo zawiesić. Będziemy się starali, aby jak najszybciej te ubytki uzupełnić. Choć dysponujemy własnym recyklerem chcemy się posiłkować się firmą zewnętrzną, aby te naprawy nie trwały zbyt długo. Proszę więc mieszkańców, aby zgłaszali wszystkie usterki drogowe do Miejskiego Zakładu Dróg i Zieleni, który znajduje się obecnie przy ulicy Sienkiewicza 1, osobiście lub telefonicznie.

? A jeśli te interwencje nie przynoszą oczekiwanego skutku?

? Nie powinny być nieskuteczne. Mam nadzieję, że korzystając z tak dużej ilości sprzętu, jaki został zapewniony MZDiZ powinien nadążyć z naprawami. Chociaż jest pewna obawa, że w tym początkowym okresie po ociepleniu, reakcja może nie być natychmiastowa. Proszę więc o kilka dni cierpliwości. Mam nadzieję, ze w ciągu dwóch tygodni od odmarznięcia gleby równiarka powinna pojawić się na każdej drodze gruntowej.

? W ostatnim czasie w Wołominie zmienił się podmiot zajmujący się umowami na odbiór śmieci, zmieniają się też przez lata obowiązujące zasady. Proszę powiedzieć jak to obecnie wygląda? Gdzie i z kim mieszkańcy podpisują umowę? Czy wszyscy musimy zawrzeć nowe umowy?

? Od 1 lipca zmienią się zasady gospodarowania odpadami w całej Polsce. Gmina ma za zadanie tak zorganizować system, aby odpady były odbierane od każdego mieszkańca. Jednak jak to w życiu bywa nie ma nic za darmo. W myśl podjętej przez Radę uchwały w tych gospodarstwach domowych, w których właściciele zadeklarowali segregację odpadów na nieruchomości, opłata wyniesie siedem złotych od osoby. Jeśli takiej deklaracji nie ma koszty od osoby wyniosą 14 złotych. To czy zaplanowana stawka okaże się wystarczająca pokaże przetarg, który MZDiZ niebawem ogłosi. Choć dyskusja na temat formy zlecania tego zadania ciągle się w Polsce toczy, Wołomin jak inne gminy, przygotowuje się do wyboru usługodawcy w drodze przetargu.

Również mieszkańcy muszą dokonać pewnych zmian. Bez względu na to z kim mają obecnie podpisaną umowę, należy ją wypowiedzieć i złożyć deklarację i oświadczenie informujące o tym czy odpady będą segregowane czy nie oraz o ilości osób faktycznie mieszkających pod danym adresem. Jeśli takie zgłoszenie nie zostanie dokonane wówczas opłaty będą pobierane na podstawie informacji posiadanych przez gminę. Bez względu na to z kim umowa jest zawarta należy ją skutecznie rozwiązać z dniem 30 czerwca.

? Ostatnie dwa lata do suchych nie należały i dały się we znaki części mieszkańców i samorządów. Wiele osób ucierpiało z powodu podtopień. Czy w tym roku Gmina Wołomin jest lepiej przygotowana?

? Od połowy 2011 roku, czyli okresu w którym przez dwa miesiące mieliśmy do czynienia z obfitymi opadami deszczu, musieliśmy zmagać się z podtopieniami. Na szczęście w naszej gminie w zasadzie przez cały czas na urządzenia melioracyjne były przeznaczane środki finansowe. Od dwóch lat przeznaczamy ich dwukrotnie więcej niż poprzednio.

W tym roku jest to kwota około 500 000 zł., które zostaną przeznaczone na oczyszczenie, wykoszenie i udrożnienie rowów melioracyjnych. W tych szczególnie newralgicznych miejscach zwracamy uwagę, aby rowy były oczyszczane przynajmniej dwa razy w roku.