Edukacja dorosłych

Z Jerzym Kusiem, dyrektorem Centrum Edukacji EDUS w Wołominie (Laskowa 4) rozmawiamy o problematyce związanej z kształceniem osób po 17. roku życia.– Edukacja dorosłych ? co kryje się pod tym hasłem?
– Ogólnie mówiąc kryje się pod nim problem związany ze zdobyciem wykształcenia przez osoby, które w różnym czasie i z różnych powodów, zmuszone były do przerwania swojej edukacji a teraz chcą się dalej kształcić. Wychodzimy naprzeciw potrzebom takich osób i oferujemy im możliwość zdobycia wykształcenia ogólnokształcącego i zdanie egzaminu maturalnego co daje im możliwość na dalszą edukację na wyższym poziomie. Podzieliłbym osoby, które znalazły się w takiej sytuacji na trzy grupy wiekowe: – od 17 do 20 roku życia, – od 20 do 30 roku życia i wszyscy pozostali czyli osoby powyżej 30 roku życia.
– Czego uczycie w Centrum Edukacji EDUS?
– Chciałbym nadmienić, że w ramach Centrum funkcjonują następujące szkoły: Liceum Ogólnokształcące 3-letnie, na podbudowie szkoły podstawowej i gimnazjum Liceum Uzupełniające 2-letnie, na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Szkoła Policealna 2-letnia, dla absolwentów szkół średnich. Tak jak już powiedzieliśmy, nasze szkoły prowadzą edukację osób dorosłych czyli od 17 roku życia. Posiadają uprawnienia szkoły publicznej i realizują program ustalony przez Ministerstwo Edukacji dla szkół dla Dorosłych, z przedmiotów ogólnokształcących. Program obejmuje wszystkie przedmioty: tj. polski, matematykę, geografię, historię, WOS, języki obce, przedsiębiorczość, technologię informacyjną, chemię i biologię.
– Jak wygląda sam system kształcenia?
– Nauka odbywa się w systemie zaocznym (sobota ? niedziela). Co dwa tygodnie odbywają się konsultacje z wymienionych wcześniej przedmiotów. Rok szkolny podzielony jest na dwa semestry (zimowy i letni). Pod koniec każdego z nich odbywają się egzaminy semestralne. Po zdaniu wszystkich egzaminów słuchacze otrzymują promocję na semestr programowo wyższy. Po zakończeniu ostatniego semestru otrzymują świadectwo ukończenia szkoły i prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego.
– Od czego i kiedy zaczęliście?
– Zaczynaliśmy od Liceum Ogólnokształcącego z siedzibą w Zespole Szkół przy ulicy Sasina w Wołominie w 1997 roku. Od 1 września 2004 roku szkoła przeniosła swoją działalność do własnego budynku przy ulicy Laskowej 4 w Wołominie, w którym mamy bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności edukacyjnej.
– Jakie kierunki kształcenia oferuje Wasza placówka?
– Może zacznę od najnowszej oferty jaką jest Szkoła Policealna z kierunkiem technik weterynarii, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Słuchacze przyjeżdżają by uczyć się na tym kierunku z całej Polski. Nawiązaliśmy współpracę z SGGW w Warszawie, gdzie nasi słuchacze odbywają zajęcia praktyczne, prowadzone przez specjalistyczną kadrę pedagogiczną. Słuchacze tego kierunku osiągają bardzo dobre wyniki. Zdawalność egzaminów końcowych, dających uprawnienia Technika Weterynarii mieści się w granicach 85/87%.
Ponadto prowadzimy różnego rodzaju kursy i szkolenia, takie jak: kursy przygotowujące do matury, kursy komputerowe (certyfikat ECDL), szkolenia zawodowe różnych specjalności (kadry, księgowość, marketing, BHP itp.)
Podsumowując naszą 13-letnią działalność edukacyjną Dorosłych, możemy mieć satysfakcję z osiąganych wyników. Co roku do egzaminów maturalnych przystępuje od 90 do 110 słuchaczy (zdawalność 84-88%) Większość absolwentów podejmuje dalsza edukację na różnych kierunkach studiów. Natomiast prowadzone kursy i szkolenia umożliwiają dalszą edukację oraz stwarzają możliwości pozyskania lepszej pracy. Osiągane wyniki to przede wszystkim dobra organizacja pracy i wykwalifikowana kadra dydaktyczna.

Rozmawiała Teresa Urbanowska