Edukacja w cyberprzestrzeni!

Już po raz trzeci, w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ząbkach, odbyła się konferencja na temat wychowania i edukacji w cyberprzestrzeni. Zgromadzeni wykładowcy pokazali szanse i zagrożenia czyhające na uczniów i nauczycieli, korzystających z Internetu.

W dzisiejszych czasach, komputer jest nieodzowną częścią naszego życia. Dzieci w podstawówce potrafią już z niego korzystać, a co gorsza, wielu z nich, nie potrafi się bez niego obejść. Brutalne gry, nasycone krwią i przemocą negatywnie wpływają na rozwój młodych osób. Wielu młodych ludzi jest uzależnionych od gier komputerowych, które wywołują agresję. Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem czyhającym w sieci? Jak pomóc dziecku uzależnionemu od gier komputerowych?
Odpowiedzi na wyżej zadane pytania można było uzyskać 12 stycznia br. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach, gdzie odbyła się konferencja pt. ?Wychowanie i edukacja w cyberprzestrzeni ? szanse i zagrożenia?. Celem tego projektu jest pokazanie ludziom korzyści płynącej ze stosowania przez nauczycieli i uczniów nowoczesnych technologii oraz poznanie sposobów zapobiegania zagrożeniom z sieci Internet. ? Jest to już trzecia konferencja na ten temat, ale obecna różni się od pozostałych. ? mówił dyrektor gimnazjum, Karol Małolepszy ? po pierwsze będziemy pokazywać inne technologie, np. technologie firmy LG, zaprezentujemy również nowe audiobooki, które są oferowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pokażemy również jak pracować z talentami uczniów ? mówił Karol Małolepszy. I rzeczywiście, konferencja przybliżyła nam wiele technologicznych nowinek. Firma Vulcan zaprezentowała nam platformę oświatową i jej wykorzystanie w pracy organu prowadzącego. Następnie, Małgorzata Rostowska ukazała nam zagrożenia czyhające na nas w Internecie. Pokazała nauczycielom jak powinni korzystać z komputera by stał się on narzędziem dydaktycznym. ? Musimy nauczyć się wykorzystywać komputer. Samo postawienie go w klasie, nic nie zmieni ? mówiła. W międzyczasie w salach odbywały się laboratoria ćwiczeniowe i stoiska informacyjne, takie jak ? platforma Moodle i jej zastosowanie, nowoczesne wydawnictwa dla oświaty Wolters Kluwers, tablice interaktywne w codziennej praktyce. Zainteresowani mogli zaspokoić swoją wiedzę, zadając wnikliwe pytania, na które zawsze dostali odpowiedź. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Jolanty Zawilskiej ?Dopalacze i ich wpływ na rozwój człowieka. Dostępność dopalaczy w sieci Internet?. Narkotyki są kolejny zagrożeniem czyhającym na dzieci w Internecie. Profesor Zawilska przedstawiła zebranym popularny w Wielkiej Brytanii Mefedron, który jeszcze do niedawna był ogólnie dostępny na Wsypach. Uczestnicy dowiedzieli się ciekawych wiadomości na temat pokolenia Y, o którym opowiadała Renata Guit. Dawała ona rady nauczycielom, jak powinni postępować z młodzieżą z owego pokolenia. Zebrani zgodnie twierdzili, że wychodzą z konferencji mądrzejsi o cenne informacje.

Aleksandra Jankowska