Eko Wołomin w ramach Dni Wołomina

800 kilogramów elektrośmieci pozyskanych dzięki akcji „Jestem eko!”

Ponad 1000 osób dostarczyło zalegające w ich gospodarstwach domowych elektroodpady oraz butelki PET, a jeszcze więcej wzięło udział w atrakcjach przygotowanych przez MZO Wołomin w ramach pikniku ekologicznego współorganizowanego z Galerią Wołomin.

W sobotę 18 maja na parkingu Galerii Wołomin pojawiło się zielone stoisko Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie. Każdy, kto tego dnia przywiózł zużyty sprzęt RTV i AGD lub plastikowe butelki, w zamian mógł otrzymać sadzonkę bukszpanu, torbę ekologiczną lub worek środka poprawiającego właściwości gleby pn. ?Zielony Wołomin?, do stosowania w uprawach polowych, warzyw, roślin sadowniczych, roślin ozdobnych i trawników. W ten sposób w przygotowanych kontenerach znalazło się aż 800 kilogramów elektrośmieci ? telewizorów, komputerów, odkurzaczy, mikrofalówek, czajników i wiele innych urządzeń.
Majowa akcja ?Jestem eko! Eko Wołomin? została zorganizowana w ramach Dni Wołomina, który w tym roku świętuje 100-lecie nadania praw miejskich. Jej celem było kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Wołomin oraz przekazanie praktycznej wiedzy o tym, jak zmniejszać nasz negatywny wpływ na środowisko.
Przez cały dzień podczas eko-animacji najmłodsi wołominianie mieli m.in. okazję poznawać zasady segregowania odpadów, a dorośli mogli porozmawiać z pracownikami MZO, którzy odpowiadali na pytania dotyczące segregacji czy też odbioru odpadów. Właściwa segregacja ułatwia bowiem dalszy proces recyklingu oraz pozwala ograniczać zużywanie naturalnych surowców.
Mieszkańcy w dużej mierze zdążyli już się przyzwyczaić do rozdzielania śmieci na 5 frakcji, czyli na papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz odpady zmieszane, a od 2019 r. także na 6 frakcji, bo w specjalnych szarych workach mogą oddawać jeszcze popiół z palenisk domowych. Ale często pojawiały się pytania o zasady segregacji poszczególnych odpadów, np. czy słoik lub inne opakowanie należy umyć przed wyrzuceniem. Przypomnijmy zatem najważniejsze zasady: ? do odpadów zmieszanych wrzucamy tylko to, czego nie da się odzyskać, np. artykuły higieniczne, zatłuszczony papier, odpady bardzo zabrudzone. ? kartony po mleku, sokach i napojach, jak również puszki metalowe wrzucamy do pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne. ? Wyrzucamy tylko opróżnione opakowania bez zawartości, aby nie zanieczyszczać pozostałych odpadów. ? Zgniatamy puszki i butelki (bez nakrętek) przed wyrzuceniem, bo zajmują wtedy aż 80% miejsca mniej ? do pojemników na szkło wrzucamy tylko butelki i słoiki bez nakrętek. Nie wrzucamy takich odpadów jak lustra, szyby, szklanki, żarówki, czy produkty ceramiczne. ? do odpadów zmieszanych nigdy nie wrzucamy odpadów niebezpiecznych, takich jak sprzęt RTV i AGD, farby, lakiery i kleje, rozpuszczalniki, aerozole, środki ochrony roślin, odpady zawierające rtęć, baterie i akumulatory, tonery, oleje, leki. Należy je włożyć w zależności od rodzaju do specjalnych pojemników w sklepach i aptekach lub też przywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Wołominie przy ul. Łukasiewicza 4 oraz w Starych Lipinach przy Al. Niepodległości 253. A teraz dodatkowo, każdy mieszkaniec Gminy Wołomin, który do końca czerwca zgłosi się do PSZOK w Starych Lipinach, otrzyma środek poprawiający właściwości gleby pn. ?Zielony Wołomin?.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców poziom recyklingu w Gminie Wołomin z roku na rok stale rośnie. Nie bez znaczenia jest tu promowanie edukacji ekologicznej podczas różnego rodzaju wydarzeń, które z pewnością będą kontynuowane, aby segregowanie śmieci stało się naturalnym nawykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.