Ekologia kołem się toczy

Grażyna Piotrowska jest głównym założycielem Koła Ekologicznego działającego w Wołominie. Rozmawiamy z nią o osiągnięciach i planach tutejszych ekologów.

– Wołomińskie Koło Ekologiczne działa od jesieni 2006 roku. Jakie są dokonania członków Koła? Skąd pomysł, by takie koło utworzyć?
– Pomysł utworzenia Koła zrodził się już kilka lat temu, kiedy to pracowałam jako nauczycielka biologii w gimnazjum i w czasie konferencji dla nauczycieli Edukacja w Naturze przedstawiciele Polskiego Klubu Ekologicznego z Gdyni prezentowali Bałtycki Program Edukacyjny ?Obserwator Przyrody”. Chcąc zapisać się do Polskiego Klubu Ekologicznego nawiązałam kontakt z Oddziałem Mazowieckim tej organizacji. Zachęcono mnie wówczas do utworzenia Koła PKE na terenie Powiatu Wołomińskiego.
Jeśli chodzi o nasze dokonania, to oprócz konkursu ?Obserwator Przyrody”, jest to głównie działalność publicystyczna w prasie lokalnej, gdzie w 2006 roku ukazał się szereg artykułów autorstwa członków Koła Wołomin PKE dotyczących problemów ochrony środowiska na terenie powiatu. Można jeszcze wspomnieć o pokazie w październiku 2007r. filmu pt ?Życie wymyka się spod kontroli” na temat organizmów modyfikowanych genetycznie, połączonego z prelekcją pani Barbary Archity z SGGW w Warszawie oraz dyskusją..
Chciałabym podkreślić, że spotkania oraz wszystkie imprezy Koła Wołomin PKE odbywają się w Miejskim Domu Kultury w Wołominie, za co chcę w tym miejscu podziękować dyrekcji tej placówki.
– W grudniu 2007 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Obserwator Przyrody”, skierowanego do szkół w naszym powiecie. Jak udała się praca nad „Obserwatorem” oraz sama impreza finałowa?
-W konkursie wzięło udział mniej szkół niż zakładaliśmy na wstępie. Biorąc jednak pod uwagę, że Koło Wołomin PKE powstało stosunkowo niedawno i nie dało się jeszcze poznać w swoim regionie, a także dość wysokie wymagania konkursowe, można chyba powiedzieć, że akcja zakończyła się sukcesem. W Konkursie uczestniczyło osiem szkół podstawowych z Powiatu Wołomińskiego. W zajęciach uczniów, oprócz nauczycieli, wzięli udział także pracownicy Nadleśnictwa Drewnica, Koła Łowieckiego ?Przepiórka” w Radzyminie i Koła Łowieckiego ?Uroczysko” w Dąbrówce. Nadesłane prace konkursowe odznaczały się wysokim poziomem merytorycznym i starannym wykonaniem ze zdjęciami, pracami plastycznymi dzieci, a także zawierały ciekawe prace dodatkowe z inicjatywy uczestniczących szkół.
– Jakie prace zostały wyróżnione? Proszę opowiedzieć o najciekawszych prezentacjach konkursowych.

– Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Ostrówku, gdzie nauczycielem prowadzącym była pani mgr Hanna Stańczyk, nauczyciel wspomagający to pani mgr Aldona Kielczyk. Szkoła ta wyróżniła się starannym albumowym wykonaniem pracy konkursowej, bogatą dokumentacją zdjęciową oraz czterema pracami dodatkowymi. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Kraszewie Starym, gdzie uczestniczyli uczniowie pod opieką pani mgr Anny Jeznach. Atutami pracy tej szkoły była ciekawa forma zredagowania, rysunki wykonane przez dzieci oraz przetłumaczenie obszernych fragmentów pracy na język angielski. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Markach z nauczycielem prowadzącym – mgr Renatą Boguszewską. Praca tej szkoły wyróżniła się bogatą dokumentacją zdjęciową i plakatami wykonanymi przez dzieci. Uroczyste zakończenie Konkursu odbyło się 8 grudnia w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. Przedstawicielom szkół wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy. W drugiej części uroczystości Szkoła Podstawowa w Ostrówku przedstawiła prezentację ?Ostrówek – nasza mała ojczyzna”. W trakcie uroczystości nie zabrakło oczywiście rozmów, gdzie dzielono się wrażeniami i uwagami na temat uczestnictwa w projekcie, zawierano znajomości i robiono zdjęcia. Uczestnicy przyznali, że udział w konkursie wymagał dużego wkładu pracy, ale jednocześnie deklarowali chęć udziału w następnych jego edycjach.
 

– Czy Koło Ekologiczne zamierza poprowadzić kolejny tego typu konkurs?

– Myślę, że kolejne edycje tego konkursu byłyby wskazane. Zależy to jednak od dalszego rozwoju naszego Koła Wołomin, a w szczególności od nowych członków, którzy zadeklarowali chęć współpracy przy organizacji Konkursu ?Obserwator Przyrody” .
– Jakie są plany członków Koła na 2008 rok?

– Ja osobiście myślę o utworzeniu Sekcji Młodych Ekologów przy PKE Wołomin, do której należałaby młodzież szkół średnich powyżej 16-tego roku życia. Na pewno ożywiłoby to działalność Koła i umożliwiło udział w akcjach organizowanych przez Polski Klub Ekologiczny. Rozmawialiśmy też na zebraniu o następnych prelekcjach o tematyce ekologicznej, które mogłyby być przeprowadzone przez członków Koła, zgodnie z ich specjalnością i zainteresowaniami lub przez zaproszonych gości.

Rozmawiała Sylwia Kowalska

Jedno przemyślenie nt. „Ekologia kołem się toczy

  1. No dobrze ale czy to nie jest czasem czysta teoria bo jak sie chroni przyrodę można sobie pooglądać w Leśniakowiźnie. To są tereny objęte ochroną a co sie tam wyprawia? Jak się to porówna z praktyką to wychodzi na to, że to wszystko nie przekłada sie na działania administracji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.