Emocje po wystawie, emocje po koncercie

24 kwietnia w Mareckim Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja wystawy malarstwa pt. ?Emocje? Wandy Badowskiej ? Twarowskiej i Aliny Dorady-Krawczyk. Uroczystość uświetnił koncert muzyki harfowej w wykonaniu Anny Piechury-Gabryś.Sobotnia impreza została przeniesiona z dnia 10 kwietnia, z powodu Żałoby Narodowej. Prezentowane prace naprawdę robią duże wrażenie. Są tak różne… Obrazy Wandy Badowskiej-Twarowskiej są mocne i ekspresyjne, Aliny Dorady-Krawczyk subtelne i abstrakcyjne. Łączy je inspiracja tańcem.

Wanda Badowska-Twarowska od kilku lat maluje głównie balet. Jest zafascynowana jego lekkością, ulotnością, nastrojem. Inspiracją do poszczególnych cyklów obrazów stają się przede wszystkim spektakle baletowe oglądane na żywo w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i w Operze Śląskiej w Bytomiu. W listopadzie 2007 artystka założyła Klub Miłośników Sztuki Tańca i Baletu przy OW ZPAP. Pani Wanda jest nie tylko malarką, ale też grafikiem oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Międzynarodowego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca z siedzibą we Francji (Association des Peintes et Sculpteurs de la Danse Europeens) i Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery „Trubadur”. Swój warsztat doskonaliła na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę komputerową. Prace artystki znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w różnych krajach. Brała udział w ponad 50 wystawach w kraju i za granicą, miała 20 wystaw indywidualnych.

Alina Dorada-Krawczyk należy do współczesnego nurtu abstrakcjonizmu ekspresyjnego: color field painting z indywidualnym przekazem emocji i ulotnych zdarzeń. Niepowtarzalność jej dzieł to ich nieprzewidywalność. Artystka zdobyła dyplom na ASP w Warszawie.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Składnica Sztuki oraz współorganizatorem wielu wydarzeń artystycznych. Jej dzieła posiadają muzea i kolekcje niemal na całym świecie. Artystka z wielkim szacunkiem do historii, kreuje w swoich obrazach wymiar naszej nieodgadnionej przyszłości. Tematem twórczym artystki jest „dusza świata”, a więc to, czym jesteśmy i co czujemy. Pani Alina jest także założycielką Klubu Miłośników Sztuki Tańca i Ruchu przy OW ZPAP w Warszawie. Jest cenionym, wieloletnim pedagogiem artystycznym. Malarka poprzez swoje prace nie narzuca swojego punktu widzenia, pozostawia nam dowolność interpretacji. Sugeruje jedynie własny zamysł w tytułach dzieł. Wernisaż ukoronował koncert muzyki harfowej w wykonaniu Anny Piechury-Gabryś. Artystka ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie harfy.

Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych profesorów. Obecnie zajmuje się działalnością pedagogiczną i prowadzi klasę harfy w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Kurpińskiego w Warszawie. Współpracowała z takimi orkiestrami jak Opera Krakowska, Krakowska Orkiestra Radiowa oraz filharmoniami: Opolską, Śląską, Krakowską, Białostocką i Rzeszowską. Pracowała także jako harfistka Operetki Warszawskiej – Teatru Muzycznego „Roma”. Jest zatrudniona w orkiestrze Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Brała udział w tournee tego zespołu w Japonii, Chinach, Luxemburgu, Ukrainie.

Obecnie współpracuje także z Orkiestrą Polskiego Radia, biorąc udział w nagraniach; z Orkiestrą Filharmonii Narodowej; z Sinfoniettą Cracovia; oraz Sinfonią Varsovia. W trakcie sobotniego koncertu mogliśmy usłyszeć między innymi ?Taniec arabski? (N. Gustavson), ?Taniec Pasterki? (E. Halffter), czy ?Taniec ognia? (D. Watkins).

Sylwia Kowalska