Emocje zaklęte w grafikach Pawła Łyjaka

W sobotnie popołudnie, 2 lutego, we wnętrzach Pałacu w Chrzęsnem odbyła się prezentacja prac młodego artysty Pawła Łyjaka.

W kameralnym gronie zgromadzonych gości artysta opowiedział o swojej twórczości. Różnorodne techniki zastosowane w prezentowanych pracach, m.in. akwatinty, akwaforty czy druku cyfrowego, odzwierciedlają ogromne pokłady emocji artysty, jego relacje z bliższym czy dalszym otoczeniem. Emocje te są ?zaklęte?, jak mówi młody grafik, ?w kształtach osób mu bliskich?. Czasami na grafikach można dostrzec fragmenty zapisków czy wyraźny kształt głowy jakiejś postaci. Płaskość barw, centralne usytuowanie bohaterów to świadomy wybór artystyczny Pawła Łyjaka i dość dalekiego odwołanie do ikon. Nawarstwione w grafikach techniki artystyczne tworzą pewien schemat, konstrukt, który dla artysty jest symbolem określonej stałości i stabilności w życiu. Wielkoformatowe prace pochodzą z wcześniejszego okresu twórczości, tzw. okresu białostockiego, kiedy Paweł Łyjak przechodził przez etap intensywnego poszukiwania siebie, swoich emocji, często niekiedy bolesnych.

2019-02-15_161031

Drugi rodzaj prac, który można było zobaczyć na wernisażu, to mniejsze obrazy w białych ramach. Wielopostaciowi bohaterowie z poprzedniego okresu twórczości przeobrazili się w postacie o wyraźnie zarysowanej formie. Autor podkreślił, że obecnie jest bardziej świadom swoich emocji i w zamierzony sposób wykorzystuje w procesie twórczym techniki malarskie oraz kolory – różowy i czerwony, mimo negatywnego odniesienia do nich. Wybór takiego działania jest dla artysty ?szaleństwem?, symbolem walki z samym sobą i otoczeniem oraz tworzeniem własnego mikroświata. Malarstwo to niepewność?.

Wystawę można oglądać do 15 marca br. Wstęp wolny.

Źródło: Pałac w Chrzęsnem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.