Folklor ludowy w Fabryczce

W wołomińskiej ?Galerii przy Fabryczce? od niedawna działa kapela, która przypomina sztukę ludową naszego regionu. Twórcy zaczerpnęli inspiracje z twórczości Oskara Kolberga. Instrumenty i stroje ludowe wprowadzają w klimat dziewiętnastowiecznego Mazowsza.

Jolanta Boguszewska: ? Jest to Kapela ludowa w ?Galerii przy Fabryczce? w Wołominie. Według klasyfikacji Oskara Kolberga teren, na którym znajduje się Wołomin to obszar etnograficzny Mazowsze Leśne. W jego skład wchodziła Równina Wołomińska. Warto dodać, że zespół nagrał również płytę.

Paweł Pasztaleniec: ? Nasz repertuar stanowi folklor mazowiecki. Terytorialnie swym zasięgiem obejmuje okolice Tłuszcza, Radzymina, Jadowa. Gramy repertuar ogólnie dostępny, jeśli chodzi o folklor regionalny. Będziemy się opierać głównie na zapisach Oskara Kolberga. Stroje, w których będziemy występowali, są to stroje regionalne pochodzące z tych stron.

Ubrania będą tkane ręcznie. Zespół jest zapraszany na różnego rodzaju imprezy na całym Mazowszu. Można wśród nich wymienić święto chleba w Ciechanowcu. Graliśmy w skansenie w Kuligowie u Wojciecha Urmanowskiego, a także w Tłuszczu na dożynkach. W ubiegłym roku nasza muzyka rozpoczęła Targi Lato w Warszawie, gdzie wspólnie z Mazowieckiem Forum Biznesu Nauki i Kultury promowaliśmy nasz region.

Dariusz Pasztaleniec: ? Jeśli chodzi o instrumenty, jakich używamy, to są nimi dwa akordeony, skrzypce, kontrabas i klarnet. W skład naszej grupy wchodzą: Dariusz Pasztaleniec, Paweł Pasztaleniec, Emilia Sasin (wokal), Jerzy Gregier, Bogdan Kitliński i Michał Przybyła.

Dodam, że kapela powstała z inicjatywy Jolanty Boguszewskiej, dyrektor Galerii przy Fabryczce. To jest jej pomysł i jej kapela. Warto wspomnieć, że projekt wcielono w życie za namową Konrada Rytla, ówczesnego wicestarosty wołomińskiego. Krzewimy zainteresowanie sztuką ludową, co nam sprawia dużą frajdę.

Z Panią dyrektor na czele odkopujemy skarby narodowe Kolberga. Robimy to z zamiłowania i z potrzeby serca. Pierwszy koncert graliśmy, tak jak wspomniał Paweł, z inicjatywy prezes MFBNiK Teresy Urbanowskiej na Targach Lato 2014 w Warszawie, gdzie promowano rękodzieło ale również zdrową żywność i turystykę.

Od redakcji: Bracia Paweł i Dariusz Pasztaleniec znani są w okolicy z zamiłowania do kultywowania dawnych tradycji muzycznych. Przez lata spotykaliśmy ich na miejskich imprezach okolicznościowych, gdzie pojawiali się wraz z zespołem ?Chłopaki ze starej paki?. Grają też w Kapeli z Targówka. Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu często występowali z, nieżyjącym już, ojcem – Jerzym Pasztaleńcem.

Paweł Choim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.