Jaką formę prowadzenia działalności wybrać?

Z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki, rozmawiamy o terminach, podatkach, oraz o nowych narzędziach i obowiązkach podatkowych przedsiębiorców.

? Wielkimi krokami nadchodzi wiosna. Przyroda budzi się do życia. Czy wiosna to dobra pora roku na założenie firmy?
? Rzeczywiście, wiosna to taka pora roku kiedy po mijającej zimie  i my nabieramy większych chęci do życia i realizacji własnych planów.
? Od czego więc zacząć?
? Jak zawsze najlepiej od planu. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto zaplanować co chcemy osiągnąć i do tego dobrać odpowiednie środki.
? Jakieś konkrety?
? Przede wszystkim warto zastanowić się nad formą prowadzenia działalności gospodarczej. Od tego jaką formę prowadzenia firmy wybierzemy zależy zakres naszej odpowiedzialności, a także wysokość obciążeń podatkowych.
? Jaki wybór ma przyszły przedsiębiorca?
? Najprostszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Założenie firmy możliwe jest właściwie ?od ręki?. Formalnie założenie firmy sprowadza się do złożenia wniosku o rejestrację firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorca może tego dokonać w Urzędzie Miasta lub Gminy, ale może również złożyć wniosek elektronicznie za pośrednictwem strony www.ceidg.gov.pl. W tym przypadku musi podpisać wniosek podpisem elektronicznym (ePUAP lub certyfikat kwalifikowany).
? I już?
? Tak. I już. Od kilku lat działa instytucja jednego okienka i w tym przypadku rzeczywiście działa. W praktyce oznacza to, że numer REGON i również numer NIP (jeśli go nie posiadamy) zostaną nam nadane przez odpowiednie urzędy bez dodatkowych kroków z naszej strony.
? A co jeśli zamierzamy nasz biznes prowadzić ze wspólnikami?
? Wtedy tacy przedsiębiorcy mogą działać poprzez spółkę cywilną albo utworzyć którąś ze spółek wymienionych w Kodeksie Spółek Handlowych.
? O jakich spółkach mówimy?
? Są to spółki osobowe: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna oraz spółki kapitałowe czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
? Czym te wszystkie formy prowadzenia działalności gospodarczej różnią się między sobą?
? Przede wszystkim zakresem odpowiedzialności właścicieli, możliwą formą opodatkowania, a także formą i zakresem prowadzonej ewidencji.
? A konkretnie?
? Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawsze odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Tak samo wspólnicy spółki cywilnej chociaż w tym przypadku jeden wspólnik może odpowiadać również za długi drugiego wspólnika. W spółce jawnej na pokrycie zobowiązań najpierw służy majątek spółki, a dopiero jeśli tego majątku zabraknie odpowiadają wspólnicy swoim majątkiem prywatnym. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością udziałowcy odpowiadają wyłącznie do wysokości wniesionych wkładów.
? Czyli taką formą działalności, w której odpowiedzialność przedsiębiorcy jest ograniczona jest sp. zo.o.?
? W spółce z o.o. ograniczoną odpowiedzialność mają wspólnicy, czyli właściciele. Natomiast członkowie zarządu takiej spółki mogą odpowiadać całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki jeśli ich działalność doprowadziła do bankructwa spółki. Najczęściej prowadząc interesy w formie spółki z o.o. sami jesteśmy członkami zarządu takiej spółki.
? Dużo tego jak na początek.
?Tak, ale zawsze warto planować.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.