Fotografia, ceramika i muzyka…

17 października w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach otwarto wystawę fotografii Jerzego Madeja i Liliany Hilsberg oraz ceramiki powstałej z rąk dorosłych i dziecięcych uczniów Pracowni Ceramicznej SMOK w Ząbkach. Wernisaż uświetnił koncert fortepianowy Marcina Dominika Głucha.

Fotografia i ceramika… niby zupełnie odrębne dziedziny sztuki. A jednaj coś je łączy. Zarówno na zdjęciach, jak i w wylepionych z gliny naczyniach, figurkach zaklęty jest kawałek duszy artysty, kawałek jego świata, jego spostrzeżeń, wrażliwości, radości i lęków.

W czasie ząbkowskiego wernisażu w Galerii przy ul. Orlej 8 mogliśmy poznać świat fotografów oraz początkujących i profesjonalnych ceramików.

Większość prac fotograficznych była autorstwa Jerzego Madeja ? studenta drugiego roku Warszawskiej Szkoły Fotografii. Artysta przedstawił tematyczny wachlarz swoich prac. Różnorodność prezentowanych zdjęć wyniknęła z tematów prac studenckich, zadawanych przez wykładowców oraz własnych poszukiwań. Cztery żywioły, kolor, odkryta na nowo martwa natura, zdjęcia inspirowane wierszami Bolesława Leśmiana oraz piosenkami Jaromira Nohavicy, zdjęcia inspirowane malarstwem, abstrakcją w krajobrazie stanowią sporą część wywieszonych w sali wystawienniczej fotografii. Na wystawie znalazły się także zdjęcia z plenerów w Białowieży, Estonii i na Litwie oraz robione latem ? między innymi imponujące eksperymenty z wielokrotną ekspozycją.

Na wystawie zaprezentowane też zostały zdjęcia Liliany Hilsberg. Zaledwie trzy, z lat 1982-84, ale za to nie pokazywane dotychczas na wcześniejszych wystawach oraz dwa tegoroczne zdjęcia.

Prezentowana w czasie wernisażu ceramika powstała w ząbkowskiej pracowni SMOK, prowadzonej przez Piotra Szambelana ? absolwenta ASP, Wydziału Wzornictwa Przemysłowego, o którym pisałam już na łamach naszego tygodnika. Prace pochodzą z sezonu 2008/2009 oraz z lipcowego pleneru, który odbył się w Dąbrówce koło Kazimierza nad Wisłą. Autorami wystawionej ceramiki są zarówno dorośli: Liliana Hilsberg, Ania Mamińska, Justyna Mielnik, Natalia Reucka, Barbara Żelazowska oraz prowadzący zajęcia Piotr Szambelan, jak i dzieci: Izabela Bartman, Małgorzata Dębniak, Juliusz Reucki, Liwia Reucka, Julia Żelazowska.

Po części wystawienniczej nadeszła pora na koncert. Marcin Dominik Głuch to artysta ceniony nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jest Polakiem na stałe mieszkającym w Szwecji. Pianista, dyrygent, antropolog kultury i kompozytor. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Studiował dyrygenturę chóralną, kameralistykę fortepianową oraz kompozycję. Od 1997 roku zatrudniony jako pianista w Performing Arts School ?Dansforum? w Göteborgu w Szwecji. W 2002 roku jego balet ?Wspomnienia z ogrodu? miał swoją premierę w Teatrze Tir Na Nog w Göteborgu. Od 2004 roku jest pianistą Baletu Monte Carlo w Monako. Od 2006 roku jest gościnnym pianistą i chórmistrzem Teatru Muzycznego ?Rampa? na Targówku w Warszawie. Marcin Dominik Głuch jest również autorem wielu publikacji naukowych poświęconych antropologii polskiej kultury muzycznej w Szwecji.

Ząbkowski koncert Głucha wypadł w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Także nie mogło obyć się bez kompozycji tego wspaniałego muzyka. Ogólnie Głuch stawia na polską muzykę. – Urodziłem się w Warszawie, od 13 lat mieszkam w Szwecji, ale nie zmieniłem obywatelstwa – opowiadał o sobie artysta. – Jeżdżę po świecie promując polską muzykę.

Po Chopinie przyszedł czas na utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabrakło też muzyki filmowej (James Bond), utworów wykonawców muzyki pop ( George Michael), czy melodii ze słynnych musicali (?Czarnoksiężnik z krainy Oz?).

Sylwia Kowalska