Glina to zabawa, nauka i pasja

Nic nie dzieje się nagle, a jeśli uważnie przyglądać się zmianom ? to innego wymiaru nabiera powiedzenie, że ?kropla drąży skałę?. Chętnie mówimy, że bliska jest nam współpraca i rozwój osobowości ? a tymczasem w relacjach międzyludzkich stale odbijamy się od ściany ogólnej niemożności i braku motywacji.Tym bardziej na uznanie zasługuje postawa jednej z osób decyzyjnych ? praktyka w wychowaniu przedszkolnym, która to zadała sobie trud, by wynegocjować terminy i warunki trudne, ale jednak do zaakceptowania przez zainteresowane strony, żeby jak to określiła ?jej wychowankowie mieli szansę dotknąć sztuki?. I oto w przedszkolu Kot w Butach w Wołominie ul. Broniewskiego rozpoczęły się cykliczne zajęcia z ceramiki przybliżające naszym milusińskim pracę z gliną.
Dzieci w grupach 10-12 osobowych pod okiem artysty ceramika Wandy Wolf poznają tajniki pracy z gliną. I nie jest tu najważniejsze, żeby praca od razu była dziełem sztuki, ale sam udział w zajęciach ceramicznych. Praca z gliną to forma arteterapii. Jest to zajęcie wyciszające, uspokajające, synchronizujące pracę półkul mózgowych. Dzięki pracy z gliną ręce nabierają większej sprawności manualnej, co jest szczególnie ważne w przygotowaniu dzieci do nauki pisania i wykonywania manualnych zadań w szkole.
Pracując z gliną mamy do dyspozycji narzędzie terapeutyczne pomocne w rozwoju ogólnym, ale także w procesie stymulacji motoryki małej u dzieci. Motoryka mała to przede wszystkim sprawne funkcjonowanie dłoni.  Podstawowymi umiejętnościami rozwijanymi w trakcie doskonalenia motoryki małej są: kontrolowane precyzyjne ruchy rąk i palców; skoordynowane używanie obu rąk; ćwiczenie sprawności manualnych; płynności, elastyczności i precyzji ruchów, zwłaszcza mięśni dłoni, palców i nadgarstka; chwytanie przedmiotów jedną ręką  bez pomocy; świadome manipulowanie przedmiotem w celu wykonania zadania; rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej niezbędnej przy nauce czytania i pisania
Często nie doceniamy prawidłowego rozwoju motoryki małej, które stymulują rozwój i koordynują zaburzenia. A przecież od rozwoju motoryki małej zależy pomyślny rozwój umiejętności samoobsługi, rysowania, pisania i artykulacji. Warsztaty ceramiczne i praca z gliną w doskonały sposób wspomaga rozwój motoryki małej nie tylko u dzieci. Dlatego uważam, że wprowadzenie dodatkowych zajęć z ceramiki w przedszkolach i szkołach, to świetny sposób na spędzenie czasu pozalekcyjnego i rozwój motoryki małej w jednym.
Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko lepiej odnalazło się w przyszłości ? zadbaj o jego prawidłowy rozwój już dziś.

Zapytaj o zajęcia ceramiczne
w Waszym przedszkolu i szkole? Skontaktuj się z nami:
Wanda Wolf – 603 200 486; Izabella Sasin – 795 990 820

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.