Grupa artystyczna Czubajowizna

23 maja z inicjatywy Stowarzyszenia ?Wiatraki Kultury” w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor” odbył się wernisaż podsumowujący pracę artystów związanych z Czubajowizną.

Marek Krauss, Katarzyna Humińska, Zdzisława Ludwiniak, Jarek Sierek, Jerzy Grochocki, Jacek Rossakiewicz, Zofia Anna Misiak, Wanda Wójcik, Agnieszka Wodzicka, Ewa Panasiuk, Anna Klonowska, Marta Radziszewska, Joanna Moraszczyk, Vika Blick, Piotr Orlikowski, Olgierd Rutkowski, Jakub Lipiński, Anna Stępniewska – to artyści, których prace można podziwiać na obecnej wystawie w Galerii Korozja i Kolor. Pod koniec czerwca Galeria przenosi się do nowej placówki, przy ul. Orwida w Wołominie. Sobotni wernisaż podsumowywał ponad dziesięcioletnie funkcjonowanie Galerii, przypominał liczne sukcesy, czasem trudności… Przez cały ten okres prężnie działała też i tworzyła grupa artystyczna Czubajowizna. Liczne działania z dziedziny kultury i sztuki od lat podejmuje Stowarzyszenie ?Wiatraki Kultury” z Leonem Palesą na czele. ?Przez 10 lat działalności grupy artystycznej Czubajowizna staraliśmy się coś ocalić dla dziedzictwa lokalnego oraz wzmocnić tożsamość poprzez aktywną twórczość. Byliśmy pierwsi w powiecie wołomińskim podejmując ogólnopolski program Fundacji Kultury – Małe Ojczyzny pod tytułem – Europa w Powiecie. Działaliśmy w centrum i dla wszystkich. Zgromadziliśmy kolekcję zabytków etnografii, techniki i dzieł sztuki. Poza centrum postaramy się zrobić jeszcze więcej. Interesuje nas wysoka jakość i autonomia – cel niedościgły i niezrozumiały przez popularność.” – te słowa Leona Palesy, świetnie określające grupę, widniały przy wejściu do Galerii. Obok mogliśmy czytać kolejne zdania – ?Grupa artystyczna Czubajowizna to grono ludzi o różnych drogach życiowych i temperamentach i w różnym wieku. Ale łączy nas potrzeba wyrażania swojej indywidualności przez sztukę. Niepokoi nas świat zbyt jednorodny, uproszczony i zaplanowany. Demonstrujemy swój sposób na życie , co w obecnym czasie nie jest łatwe, ale jest możliwe i daje szansę na zachowanie tożsamości, która jest dla wielu jednostek i grup społecznych zagrożona. Lokal ten zajmowaliśmy przez ponad 12 lat. Służył nam bardzo dobrze. Społeczności lokalnej również, na co mamy wiele rzeczowych i przyjemnych sygnałów. (…) Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli, a było ich wielu. Czas poszukać nowej jakości”.
Sobotni wernisaż otworzył występ zespołu ?Juice” – grupy odkrytej przez Zofię Annę Misiak i Leona Palesę w trakcie niedawnej Nocy Muzeów. Zaczynaliśmy na ludowo, a kończymy w tym lokalu na rockowo. – podsumował pan Leon, po czym dodał – Nasza działalność to ponad 10 lat wysiłku zbiorowego. To był okres na poszukiwanie własnej tożsamości. Lata te bardzo pożytecznie wykorzystaliśmy. Zajmowaliśmy się zawodowo sferą ludzkiej działalności, która nie jest postrzegana jako rzeczy ?twarde”. Obecnie mógłbym poprowadzić szkołę na temat dziedzictwa i twórczości. Odkryłem kilka pojęć, jak m. in. Sztuczne budowanie sukcesu, mistyfikacje… Lokal ten wykorzystaliśmy maksymalnie.
Na wernisażu obecny był Burmistrz Wołomina – Jerzy Mikulski. Galeria zmienia miejsce na lepsze. – powiedział – To też sygnał, by ją dostrzec i służyć pomocą. Gratuluję panu Leonowi Palesie i pani Dyrektor – Jolancie Boguszewskiej tego, co w ty miejscu udało im się osiągnąć. Życzę, by na nowym miejscu sukcesy były jeszcze większe, bogatsze i lepsze.
Sylwia Kowalska