Hubertus na Rejentówce

Dzień św. Huberta, potocznie Hubertus, to tradycyjne święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez tych ostatnich na zakończenie sezonu jeździeckiego, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego. Tradycyjnie obchodzone w okolicach dnia 3 listopada, a jego nazwa pochodzi od świętego Huberta, który jest ich patronem.

Kim był św. Hubert?

Otóż urodził się on w 655 roku w Gaskonii. W młodości najwięcej czasu spędzał w lasach polując ? łowiectwo było jego pasją, którą odziedziczył po swoim ojcu. Tak było do momentu, kiedy polując w Górach Ardeńskich, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed jego nieumiarkowaną pasją i nakazujący mu udanie się do biskupa Lamberta, co przerażony Hubert uczynił. Po kilku latach biskup zmarł, a jego miejsce zajął Hubert. Do samej śmierci w 727 roku odwiedzał pogańskie wioski i miasta, nawracając pogan na chrześcijaństwo Został pochowany w kościele św. Piotra w Li?ge. Za zasługi w szerzeniu chrześcijaństwa został ogłoszony świętym.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich). Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. Obchody kończy wspólna biesiada myśliwych przy ognisku.

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast tradycyjna gonitwa, która organizowana jest najczęściej na przełomie października i listopada. W trakcie biegu, uczestnicy konno ścigają tzw. Lisa, którym jest jeździec z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Osoba, której uda się go zerwać ? wygrywa. Jako zwycięzca ma ona prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sama ucieka jako lis. Często gonitwę poprzedza wspólny teren, który jest także swego rodzaju rozgrzewką dla wszystkich uczestników. Dla najmłodszych adeptów jeździectwa często organizowane są różnego rodzaju gry i zabawy, które polegają na odnalezieniu np. ukrytej lisiej kity. Zabawa kończy się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.