Niepowtarzalny urok kolęd

– Gromadzi nas tutaj jedyna i niezwykła tajemnica, jaką jest tajemnica Bożego Narodzenia. W tę tajemnicę wpisują się piękne polskie tradycyjne kolędy i pastorałki. ? Tymi słowami powitał zgromadzoną na koncercie kolęd publiczność Janusz Dąbrowski, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej i inicjator Festiwalu Kolęd i Pastorałek ?Młodzież Mazowsza u Wrót Stajenki?.

Koncert finałowy trzeciej edycji festiwalu pod patronatem Biskupa Warszawsko-Praskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego odbył się na zakończenie okresu śpiewania kolęd, w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach k. Warszawy.
Kolędą ?Gdy śliczna Panna? ? w atmosferę koncertu wprowadziła zebranych, wyróżniona w kategorii zespołów, dziewczęca grupa Forte z Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach.
Gościem festiwalu był sprawujący patronat arcybiskup Henryk Hoser, który złożył gratulacje laureatom tegorocznej edycji festiwalu. Ksiądz Arcybiskup wręczył laureatom nagrody w towarzystwie organizatorów festiwalu: burmistrza Ząbek Roberta Perkowskiego i prezesa Praskiej Giełdy Spożywczej Zenona Daniłowskiego. Nagrody główne ufundował SKOK Wołomin.
Po wręczeniu nagród nadszedł czas na występy najlepszych wykonawców tegorocznej edycji festiwalu, wyłonionych przez jury pod przewodnictwem znakomitej piosenkarki i aktorki Izabeli Trojanowskiej.
Na początek wystąpiła zdobywczyni drugiej nagrody w kategorii solistów, 16-letnia Alicja Bieńkowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie. Alicja zaśpiewała ?Mizerna cicha? i ?Pośród sosen i brzóz?. Młoda wokalistka zaimponowała walorami głosowymi ? w szczególności odwagą śpiewania operowo.
Następnie wystąpiły zdobywczynie dwóch równorzędnych pierwszych nagród. 17-letnia Joanna Charucka zaśpiewała ?Ucichłeś Jezuleńku? i ?Nie śpij Jezu?. Wykonawczyni wyróżniła się umiejętnością stworzenia odpowiedniego klimatu i wyczuciem frazy. Natomiast 14-letnia Magda Janicka wykazała się pięknym altem, muzykalnością, jak również wyczuciem frazy. Laureatka zaśpiewała ?Gdzie jest nasze Betlejem? i ?Tobie mały Panie?.
Ostatnim wykonawcą z grona tegorocznych nagrodzonych był laureat pierwszej nagrody w kategorii zespołów ? kurpiowski zespół Jutrzenka z Jednorożca w powiecie przasnyskim. W poprzedniej edycji festiwalu Jutrzenka otrzymała wyróżnienie. Tegoroczne zwycięstwo zespół zawdzięcza wielogłosowej interpretacji utworów oraz walorom wizualnym występu. Jutrzenka, która wystąpiła w barwnych strojach ludowych, wykonała ?Betlejem? i ?Pasterze mili? ? przy akompaniamencie keyboardu, gitary, bębenka i tamburyna.
Organizatorzy postanowili w tym roku zaprosić na scenę także jednego z laureatów poprzednich edycji festiwalu. Wybór padł na Ewę Jarząbek z Ząbek ? nagrodzoną podczas pierwszego festiwalu kolęd. Wokalistka zaśpiewała ?Kiedy dzieckiem jest Bóg? i ?Lulej, że mi lulej?.
Główną atrakcją wieczoru był występ Tadeusza Woźniaka. Znakomity wokalista, muzyk i kompozytor debiutował w 1966 roku nagraniami radiowymi i płytowymi z zespołem Dzikusy i grupą Czterech. Od 1968 roku występuje jako solista. Ma w dorobku muzykę do kilkuset piosenek, blisko stu inscenizacji teatralnych, programów poetyckich i filmów.
Na muzyczne kolędowanie do sali widowiskowej kościoła Miłosierdzia Bożego w Ząbkach przybyło blisko pół tysiąca osób, które uczestniczyły w koncercie w dużym skupieniu, a zarazem z emocjonalnym zaangażowaniem. Koncerty kolęd to piękna polska tradycja, w której chętnie bierzemy udział. Jeśli możemy posłuchać znakomitych wykonawców, takich jak Tadeusz Woźniak, to jest to dodatkowy atut.

Jedno przemyślenie nt. „Niepowtarzalny urok kolęd

  1. dlaczego nie było zapowiedzi koncertu Woźniaka! To wspaniały pisenkarz i chetnie pojechałabym na jego występ z przyjacielem. Warto zprosic go do Wołomina. Przecież nie musi śpiewać kolęd – dla których minął czas – przynajmniej do Świąt Bożego Narodzenia. Życzę nowyxch czytelników. Proszę zwrócic uwagę, że na dworcu PKP nie ma gazety!

Możliwość komentowania jest wyłączona.