Informacja OSP Zielonka dot. wykorzystania syreny alarmowej

W związku z pojawiającymi się pytaniami od mieszkańców, dotyczącymi wykorzystania syreny alarmowej na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce przy ul. Mickiewicza, przedstawiamy wyjaśnienia przygotowane przez kierownictwo OSP Zielonka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zielonce od 1995 r. włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co wiąże się z wypełnieniem ściśle określonych procedur w przypadku powiadomienia o alarmie bojowym. Jednostka OSP w Zielonce korzysta z systemu alarmowania DSP 50. Jest to zintegrowany system, który składa się ze stacji bazowej, terminala, stacji obiektowej i dodatkowo np. pagerów, lub z wykorzystaniem telefonów komórkowych. W momencie wezwania urządzenie rozsyła informację o alarmie bojowym.Skuteczne powiadamianie jednostek OSP o zaistniałym zdarzeniu jest bardzo ważne, ponieważ stanowią one integralną część systemu zapewniającego bezpieczeństwo obszaru (w tym przypadku powiatu). Ponadto procedury dysponowania sił i środków, wymagania dotyczące dojazdu do zdarzenia w ciągu 15 minut, od czasu przyjęcia zgłoszenia w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego, a także wymagania stawiane jednostkom KSRG sprawiają, że zachodzi konieczność alarmowania jak najszerszego grona druhów OSP w jak najkrótszym czasie, co według przepisów zapewnia głośny sygnał syreny alarmowej. Takie środki łączności, jak sms czy telefon mogą być wyłącznie dodatkową formą alarmowania strażaków OSP.

Pragniemy poinformować również, że sygnał syreny alarmowej ustawiony jest w OSP Zielonce w minimalnej sekwencji 10 sekund alarm ? 10 sekund przerwa powtarzany trzy krotnie, zastępując podstawową sekwencję 1 minuta alarm ? 10 sekund przerwy powtarzany trzykrotnie.

Sygnał alarmowy syreny emitowany jest wyłącznie wtedy, gdy jednostka OSP dysponowana jest do działań ratowniczo ? gaśniczych podczas, których udzielamy niezbędnej pomocy mieszkańcom naszego miasta lub powiatu wołomińskiego. Każdorazowy dźwięk syreny wiąże się ściśle z potrzebą udzielenia komuś pomocy.

Podsumowując. Regulację w zakresie emisji sygnału syreny alarmowej nie należą do OSP Zielonka, ale do przepisów państwowych dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

3 przemyślenia nt. „Informacja OSP Zielonka dot. wykorzystania syreny alarmowej

  1. To jest po prostu masakra, kilka razy dziennie w dzień i w nocy, wciąż wyje ta syrena strasząc zwierzęta i dzieci, Denerwując mieszkańców, odbierając nam prawo do odpoczynku i spokoju. Tuż obok jest przedszkole, przychodnia, to jest nie do pomyślenia! Kiedyś tak nie było, było ciszej. Jeśli już muszą tak wyć, to niech robią to ciszej, niech zmienią dźwięk na mnie Denerwujący bo ja się czuję jakbym w jakimś obozie mieszkała!!! I bardzo realnie myślę o wyprowadzce!

  2. Viola, twoja wypowiedź świadczy że jesteś egoistką i samolubnym elementem tzw. niezadowolonych. Tylko twój spokój się liczy, nie patrzysz na dobro innych, a w szczególności gdy komuś potrzebna pomoc. Nie życzę Ci tego, ale oby syrena nie zawyła , jak pomoc będzie potrzebna Tobie, bo jakaś inna niezadowolona uszkodziła syrene

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.