Jak ludzie wśród ludzi

Już po raz trzeci, 25 maja w Parku Miejskim przy ulicy Moniuszki w Wołominie, każdy z nas mógł brać udział w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wołominie pod patronatem Burmistrza Wołomina.

Pomysł na obchodzony 5 maja Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, został zaczerpnięty z Francji. Głównym celem ustanowienia takiego dnia było przypomnienie, iż ludziom niepełnosprawnym należy się szacunek oraz fakt, że mają takie samo prawo do życia w społeczeństwie jak inni.

– Ważne jest, by niepełnosprawni mieli kontakt ze światem, właśnie poprzez takie imprezy staramy im się to ułatwić – jak mówi jedna z organizatorek. Tegorocznym obchodom Dni Godności Osób Niepełnosprawnych przyświecało hasło ?Jak ludzie wśród ludzi?, z którego wynika, że głównym zadaniem tej imprezy była integracja z tymi osobami, jak również dążenie do usuwania barier pomiędzy niepełnosprawnymi a społecznością.

– To spotkanie daje nie tylko dzieciom, ale i nam, rodzicom wiele radości. Bo co może bardziej cieszyć, jeśli nie uśmiech dziecka? – tak podsumowuje to spotkanie jeden z rodziców. Ten właśnie uśmiech gościł na twarzy dzieci przez cały czas, ponieważ na miejscu czekało na nie wiele atrakcji. Głównym punktem programu były występy artystyczne osób niepełnosprawnych prezentowane przez instytucje działające na ich rzecz. Opiekunka, jednej z występujących grup, na pytanie o wkład dzieci w pracę na rzecz tej imprezy odpowiada: – Dzieci bardzo angażują się w to przedsięwzięcie. Przygotowują stroje, uczą się ról. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

Największym zainteresowaniem cieszyło się dojenie sztucznej krowy. Na wygranych czekały nagrody w postaci pucharów i dyplomów. Jedno z dzieci biorących udział w zabawie, na pytanie co mu się najbardziej podobało odpowiedziało: – Najbardziej podoba mi się malowanie twarzy i zabawa z psem.

Faktem jest, że dostarczyło to zarówno dzieciom jak i ich rodzicom wielu emocji. Dzięki Centrum Rozwoju Dziecka LATUM pociechy mogły uczestniczyć w dogoterapii, co sprawiło im wiele radości. Poza tym wszyscy mogli brać udział w m.in.: ogródku plastycznym, gastronomicznym czy różnych grach i zabawach. Fundacja Dr Clown, dzięki konkursom na scenie, zachęciła wiele osób do wzięcia czynnego udziału w organizowanych zabawach.

Mamy nadzieję, iż w przyszłości, na terenie naszego powiatu powstanie więcej takich inicjatyw, które pomagają niepełnosprawnym w komunikacji ze światem oraz umożliwiają nawiązywanie nowych znajomości.

Katarzyna Dąbrowska