Jak prawidłowo zasilać róże?

Róże nie tylko intensywnie rosną, ale także kwitną. Niektóre odmiany przez całe lato, inne dwa razy w sezonie, wszystkie jednak mają spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Właściwe nawożenie jest zatem gwarancją zdrowego ich wzrostu i obfitego kwitnienia.

Kiedy rozpocząć nawożenie róż?

O to, aby zaopatrzyć róże w potrzebne składniki mineralne, należy zatroszczyć się już podczas jej sadzenia. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie dobrze jest wymieszać podłoże z przekompostowanym obornikiem, w takim przypadku w pierwszym roku nie trzeba dodatkowo zasilać rośliny preparatami mineralnymi. W kolejnych latach stosowanie nawozów mineralnych możemy rozpocząć już od wczesnej wiosny. W ciągu całego sezonu zasilamy róże 2-3 razy, używając preparatów o dużej zawartości azotu. Chyba że używamy nawozów o przedłużonym działaniu, wówczas stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta. Ostatni raz robimy to około połowy lipca, aby roślina zdążyła przygotować się do zimy. Granulowane nawozy rozsypujemy dookoła pnia rośliny, a następnie mieszamy je z wierzchnią warstwą ziemi i obficie podlewamy. Możemy także zastosować nawozy naturalne takie jak obornik czy kompost. Obornik stosujemy raz na 2-3 lata, pamiętając aby nigdy nie używać świeżego, który może uszkodzić korzenie róż. Dobre efekty przynosi także nawożenie kompostem, które przeprowadzamy 3 razy w sezonie. Po raz pierwszy w marcu, drugi na przełomie maja i czerwca i trzeci ostatni w październiku, okrywając nim roślinę na zimę.

Objawy niedoboru składników odżywczych

Niedobory składników odżywczych możemy stosunkowo łatwo zaobserwować w wyglądzie różanych krzewów, co pozwoli nam na szybkie ich zniwelowanie. Kiedy róża słabo rośnie, gubiąc przy tym żółknące dolne liście, oznacza to, że ma zbyt mało azotu. Kiedy kwiaty są drobne, a brzegi dolnych liści zasychają, świadczy to o niedoborze potasu. Żółtawe liście, na których wyraźnie widoczna jest siatka unerwień i czerwona obwódka, to oznaka niedoboru żelaza. O braku magnezu świadczą natomiast pożółkłe liście z widocznymi zielonymi żyłami. Bardzo jasne liście u góry rośliny i czubki jej pędów mogą świadczyć z kolei o przenawożeniu, zbyt kwaśnym podłożu lub za mokrej glebie. Aby szybko zniwelować niedobory składników mineralnych, najlepiej zastosować nawozy dolistnie, którymi po rozcieńczeniu w odpowiedniej proporcji pryskamy róże. Przynosi to znacznie szybsze efekty.

Nawozy do róż znajdziesz pod tym adresem www: https://sklep-nasiona.pl/nawozy-do-rozy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.