Jaka perspektywa rozwoju dla Wołomina i powiatu?

? Moja dzisiejsza wizyta związana jest z pewnym otwarciem na nowo kwestii rozwojowych zarówno dla miasta i gminy Wołomin, jak też dla całego powiatu wołomińskiego. Rozpoczynamy nową perspektywę Unii Europejskiej, kończymy starą i wspólnie zastanawiamy się nad tym, jakie są najpilniejsze wyzwania dla Wołomina zarówno w obecnej kadencji a nawet dalej bo do roku 2023 mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego podczas spotkania z mediami lokalnymi w Wołominie.

Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, że najważniejsze do rozstrzygnięcia, nie tylko dla Wołomina, ale i dla całego powiatu są kwestie transportowe.

2015-03-20_134921

? Wpisuje się to również w główne problemy tej części Mazowsza. To jest trudny temat, dlatego, że drogi, zwłaszcza drogi wojewódzkie, są na tym terenie w przestrzeni silnie zurbanizowanej. Uzyskanie decyzji środowiskowych, ale też zgód obywaleli jest bardzo trudne. I oczywiście tu u Was są dwie drogi kluczowe ? 634 i 635. Na szczęście doszło już do pewnego wstępnego porozumienia, przynajmniej w deklaracjach. Wszyscy uczestnicy procesu konsultacji zgadzają się, że droga 634 ma być drogą jedno jezdniową z odpowiednimi aneksami, lewoskrętami i prawoskrętami. Z separacją ruchu w odpowiednich momentach, z elementami bezpieczeństwa ? mówił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Adam Struzik.

Prezentując zamierzenia na najbliższą przyszość marszałek poinformował, że lada moment zlecony zostanie ? niestety po raz kolejny ? projekt na przebudowę drogi 634. ? Poprzednie projekty, z racji na brak uzgodnień ostatecznych, nie mogły być dokończone. To się oczywiście wiąże z ponownymi decyzjami środowiskowymi z uzyskaniem wszystkich niezbędnych zgód, decyzji administracyjnych. Przewidujemy, że cały ten proces może potrwać nawet do trzech lat. Rozmawiałem z panią Burmistrz i uzyskałem deklarację, że burmistrz Wołomina, mam nadzieję we współpracy ze starostą i pozostałymi burmistrzami, dołoży starań, żeby ten dialog społeczny jak najbardziej skrócić. Żeby nie było problemów z oprotestowywaniem poszczególnych elementów projektu ? mówił podczas wołomińskiej części spotkania marszałek.

Nie mniej ważna od drogi 634 jest droga 635. Tu, zdaniem marszałka, sytuacja wygląda bardziej optymistycznie. ? Mamy ją wpisaną do Regionalnego Programu Operacyjnego jako drogę budowaną ze środków Europejskich. I tutaj liczę, że w tej kadencji w latach 2016-2017 tę inwestycję zrealizujemy ? mówił.

Gość wołomińskiej burmistrz wspomniał również o innych potrzebach wizytowanego regionu , podkreślając jednak wagę dróg dojazdowych 634 i 635.

? To jest najważniejsza sprawa z punktu widzenia rozwoju tej przestrzeni z punktu widzenia przedsiębiorczości. Kwestia tych dróg jest fundamentalna również warunków życia mieszkajacych tu i pracujących ludzi ? podkreślał.

Marszałek Struzik zapewnił, że podczas spotkań omówiono szereg innych spraw.

? Oczekujemy od nowych władz Wołomina bardziej pragmatycznego a mniej ideologicznego podejścia do rozwoju regionu. Oczekujemy dobrych projektów jeśli chodzi o gospodarkę niskoemisyjną. Oczekujemy dobrych projektów dotyczących chociażby udziału Wołomina w Zintegrowanej Inwestycji Terytorialnej, która obejmuje Metropolię Warszawską i 32 gminy wokół Warszawy ? opowiadał.

Nawiązał też do innych problemów transportowych. ? Rozmawialiśmy z panią Burmistrz o wspólnym bilecie, o lepszym wykorzystaniu Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. To ważne bo może poprawić transport i dojazd ludzi do Warszawy. Mówiliśmy też ? krótko ? o projekcie dotyczącym Muzeum Bitwy Warszawskiej. To jest bardzo trudny problem. Chcę państwu uświadomić, że Komisja Europejska w umowie partnerstwa postawiła bardzo duże ograniczenia w obszarze kultury, sportu i turystyki. Nawet wyznaczono jednoznacznie linię demarkacyjną. Cały projekt, nie chodzi o udział Unii ? ale cały projekt nie może przekraczać 5 mln euro. I dotyczy to całego kraju. Tylko jednostki, które są zaliczone do światowych pomników UNESCO w pomnikach kultury mogą liczyć na 10 mln euro. Co by nie powiedzieć ten projekt nie jest na liście UNESCO więc nie będzie to proste, żeby go zrealizować i sfinansować w planowanym zakresie ? informował.

Zapewnił jednak, że temat nie zostanie zapomniany.

? Będziemy szukali z władzami Wołomina, z racji na wagę w sensie historycznym tego przedsięwzięcia, rozwiązań. Na dzisiaj więcej szczegółów na ten temat podać nie mogę, ale będziemy wspólnie pracowali żeby znaleźć sposób, aby to nie poszło na półkę ? zapewnił.

Naszą redakcję interesowały propozycje dla przedsiębiorców i rozwiązania edukacyjne.

? Nie mniej ważne od dróg są rozwiązania proponowane przedsiębiorcom, propozycje dla nich ale też edukacja młodego pokolenia w sprawach zawodowych. Czy na poziomie województwa są nowe rozwiązania, jakieś propozycje dla szkół, dla przedsiębiorców? ? pytaliśmy.

Adam Struzik odpowiadając naszej redakcji powiedział:

? Całkiem niedawno dostałem od Pani Komisarz Rozwoju Regionalnego i Minister Marii Wasiak decyzję dotyczącą zaakceptowania naszego Regionalnego Progrogramu Operacyjnego. Przypomnę, że obejmuje on blisko trzy miliardy euro na wydatkowanie do roku 2023 na tego rodzaju zadania. Ten nasz Regionalny Program Operacyjny jest nakierowany na specyficzne obszary. Na szczęście tym specyficznym i najważnieszym obszarem jest wsparcie dla przedsiębiorczości. Zachęcam przedsiębiorców do studiowania RPO nie tylko po to, żeby przeczytać te trzysta dwadzieścia pare stron, ale chodzi o to, żeby wiedzieć w jaki sposób będzie można uzyskać pomoc.

I najważniejszym obszarem jest tu oczywiście transfer technologii. Teraz głównie będą pieniądze nie dla ośrodków naukowo-badawczych, na budowy, na nową aparaturę, tylko będą pieniądze dla firm na zamawianie nowoczesnych produktów, nowoczesnych technologii, nowoczesnych sposobów zarządzania firmą. Zresztą takie pieniądze będą też w programie krajowym, który się nazywa POIR, czyli Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój- i tu również będą znaczące środki ? zwłaszcza na walkę z bezrobociem, będą one również w innym programie krajowym dotyczącym właśnie edukacji.

Jeżeli przedsiębiorcy potrafią skorzystać z tych źródeł, a będziemy im w tym pomagali, to będzie to wyraźna pomoc w rozwoju ? zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gorzej z dużymi… przez duże rozumiemy te, które zatrudniają powyżej 250 pracowników i mają odpowiedni poziom obrotów rocznych. Stawiamy więc na wsparcie dla MSP, ale stawiamy też na rozwój i powrót do szkolnictwa zawodowego, bo niestety, w ostatnich latach dużo zaniedbań było w tym obszarze. Przeszkoliliśmy bardzo dużo ludzi, którzy mają wykształcenie ogólne, politologiczne, marketingowe, w zarządzaniu, natomiast często nie mają konkretnych zawodów. Wrócimy do kształcenia ? na poziomie średnim, ale też wyższym ? do kształcenia zawodowego. Bo to jest potrzebne i będziemy to robili w kontakcie z przedsiębiorcami. Będziemy to robili w stałej współpracy z pracodawcami, po to, żeby nie kształcić, nie szkolić ludzi, którzy potem i tak są bezrobotnymi. Chcemy, aby kształcili się pod konkretne potrzeby firm i przedsiębiorstw.

TU/PC

2 przemyślenia nt. „Jaka perspektywa rozwoju dla Wołomina i powiatu?

  1. na jakim etapie znajduje się „załatwianie” wspólnego biletu ?

  2. Czy zaprosicie na wykład do Wołomina autora książki UKRYTE TERAPIE p. Jerzego Ziębę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.