Janusz Piechociński – Europa rozmawia o emerytach

Na początku września Przewodniczący KE J.M. Barroso w swoim przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego  wskazał na znaczenie polityki emerytalnej w polityce europejskiej. Wspomniał też, że zgodnie z programem działań na 2011 r. zaplanowane są działania związane ze zrównoważeniem systemów emerytalnych i ich stałością. 13 września 2010 r. na forum Komisji Parlamentu Europejskiego  omawiano  Zieloną księgę na rzecz adekwatnych, stabilnych i bezpiecznych systemów emerytalnych w Europie  Zielona księga ma wywołać  szeroką debatę na temat przyszłości systemów emerytalnych w Europie mimo, że Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, iż kwestie emerytalne należą do kompetencji państw członkowskich, a rola Komisji jest w tej mierze ograniczona jedynie do koordynacji polityki oraz uregulowań transgranicznych. Komisja ma nadzieję, że dzięki Zielonej księdze uda się znaleźć odpowiedź na pytanie: – jak doprowadzić do tego, aby europejskie systemy emerytalne stały się zrównoważone i stabilne?
Od wielu lat rośnie długość życia, a jednocześnie przesuwa się wiek emerytalny, który staje się krótszy o 8-10 lat, dlatego w niektórych państwach członkowskich konieczne było przeprowadzenie reformy systemów emerytalnych a kolejne do tego się przygotowują .
Zielona księga nie zawiera żadnych szczegółowych rozwiązań, a jedynie szeroki zakres pytań. Pytania te dotyczą następujących kwestii: ? adekwatności emerytur ? stabilności emerytur ? czasu, jaki ludzie spędzają w pracy, a jaki na emeryturze ? różnych systemów, zmian wieku emerytalnego i roli UE w tym względzie ? ogólnej polityki emerytalnej, która wiąże się z polityką zatrudnienia.
? Usunięcie przeszkód w mobilności funduszy emerytalnych, co jest także sposobem na wspieranie mobilności obywateli.
? Bezpieczeństwo systemów emerytalnych. W Europie występują różne systemy emerytalne, stąd pytanie dotyczące usystematyzowania różnych systemów emerytalnych, zwłaszcza tych, które są objęte finansowaniem na szczeblu europejskim.
Konsultacje nad Zieloną księgą zakończą się 15 listopada br. W trakcie dyskusji posłowie zwracali uwagę na następujące kwestie: ? potrzebny jest dłuższy termin na konsultacje ? należy poprawić sytuację kobiet, które otrzymują obniżone emerytury, ze względu na urlopy macierzyńskie i wychowawcze ? do wniosków w sprawie systemów emerytalnych opartych na prognostykach statystycznych należy podchodzić z ostrożnością ? zastrzeżenia budzi podejście do systemów emerytalnych jedynie pod kątem wieku emerytalnego i długości życia ? należałoby dokładnie przeanalizować kwestię tego, na jaką emeryturę mogliby liczyć ci, którzy na zmianę pracowali i szkolili się ? konieczność podejścia indywidualnego do różnych sytuacji zawodowych. Niektórzy, bowiem zaczynają pracować bardzo wcześnie i powinni mieć prawo przejścia na emeryturę w wieku 55 lat ? należy zwrócić uwagę na duży odsetek zatrudnionych na czarno w UE, którzy nie odprowadzają składek, a następnie korzystają z systemu emerytalnego ? konieczne jest znalezienie równowagi międzypokoleniowej ? bardzo ważne jest aby prywatne ubezpieczenia emerytalne były elementem systemu publicznego ? należy włączyć w dyskusję również pracę na kontrakty ? skoro system pracy jest elastyczny, to i system emerytalny powinien być elastyczny.
OECD dzieli kraje na 4 kategorie. Kraje, takie jak: Portugalia, Niemcy i Austria, ale również Turcja i Japonia mają bardzo podobny system. W Polsce, na Słowacji, Węgrzech dostosowuje się emerytury do pewnych progów, czyli istnieje swego rodzaju wyrównanie. W gruncie rzeczy nie wiąże się to z solidarnością międzypokoleniową. W takich krajach jak Finlandia, Szwecja i Francja stosuje się solidarność międzypokoleniową, zachowując emerytury na bardzo podobnym poziomie do dochodów, które otrzymywało się podczas pracy zawodowej. W czwartej grupie państw, do których należą m.in. Belgia, Wielka Brytania i Czechy emerytura może przewyższać dochody w czasie pracy zawodowej. System stara się, bowiem zapewnić tym, którzy mieli niskie dochody, pewną rekompensatę w postaci wyższej emerytury.
OECD przewiduje, że w 2050 r. mężczyźni będą spędzać na emeryturze 2 lata dłużej, a kobiety 1,5 roku dłużej.

2 przemyślenia nt. „Janusz Piechociński – Europa rozmawia o emerytach

  1. Bóg tak skonstruował świat by ludzie starzy umierali, ustępując miejsca młodym.
    Niestety postęp medycyny doprowadził do wydłużenia życia przez co automatycznie rodzi się coraz mniej dzieci.
    Na szczęście przyroda sama potrafi sobie poradzić z takimi problemami.
    Pewnie w niedalekiej przyszłości dopadnie nas jakiś wirus który zabierze starsze pokolenie.

  2. Czy nie wydaje Wam się, że pan poseł pojawia się w naszych mediach przed wyborami samorządowymi, ponieważ po raz kolejny PSL będzie chciał go wystawić na liście do sejmiku, a potem po raz kolejny pan poseł wybierze parlament i nie przyjmie mandatu radnego? Ładnie to tak robić wyborców w trąbę? Pewnie podobną sytuację będzie można zaobserwować na listach SLD, gdzie występuje analogia w zachowaniu u ministra Balickiego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.