Jazz w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem po raz kolejny wypełniły dźwięki muzyki. W niedzielę (9 lipca br.), podczas koncertu z cyklu ?Muzyka z balkonu? wystąpili najlepsi polscy jazzmani – zespół Krzysztof Ścierański New Quartet.

Liderem grupy jest Krzysztof Ścierański, legenda polskiego jazzu i jazz-rocka, od ponad 20 lat uznawany za najlepszego polskiego basistę jazzowego, co znajduje odzwierciedlenie w dorocznych ranking miesięcznika Jazz Forum. Ma na koncie współpracę z wieloma wybitnymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne ? m.in. z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Ryszardem Sygitowiczem, Markiem Grechutą, Johnem Porterem oraz z zespołami Republika, Wilki i Krzak. Brał udział w nagraniu ponad 30 albumów studyjnych. W swoich kompozycjach Krzysztof Ścierański wykorzystuje walory rytmów afrykańskich lub południowoafrykańskich, nie stroni też od salsy i rythm’n’bluesa.

2017-07-11_142900
W skład New Quartet wchodzą także inni, znani i cenieni, wirtuozi muzyki jazzowej. Zbigniew Jakubek, kompozytor, pianista, aranżer. Zdobywca głównej nagrody festiwalu Jazz nad Odrą 1985. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Majką Jeżowską i Ryszardem Rynkowskim, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Markiem Bałatą i Ewą Urygą. Artysta niezwykle wszechstronny, podczas swojej wieloletniej kariery związany z takimi gatunkami muzycznymi jak jazz, fusion, muzyka akustyczna i pop. Zbigniew Jakubek jest również wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS Lublin, a od 2003 r. wykładowcą (aktualnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego) Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie współtworzył kierunek ?Jazz i Muzyka Rozrywkowa?.
Michał Kobojek, saksofonista, muzyk sesyjny, kompozytor, laureat wielu konkursów muzycznych i zdobywca pierwszej nagrody (wraz z zespołem Mainstreet Quartet) na Lotos Jazz Festival „Bielska Zadymka Jazzowa 2009″. Absolwent Państwowego Studium Jazzowego przy Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Jako muzyk sesyjny współpracował z  Tatianą Okupnik, Łzy, Urszulą, od wielu lat związany z zespołem Varius Manx.
Przemek Kuczyński (pseud. Benbeneq) perkusista, kompozytor, realizator nagrań, znany ze współpracy m.in. z Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, Markiem Raduli i zespołem Rezerwat. W 2007 r. był nominowany do Oskara Jazzowego w kategorii łódzki muzyk jazzowy.
Z Krzysztof Ścierański New Quartet wystąpił w Chrzęsnem także Elijah Reginald Wooten – amerykański gitarzysa i multiinstrumentalista, założyciel słynnej formacji ?The Wooten Brothers”
Podczas koncertu w Chrzęsnem miłośnicy jazzu mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym. Krzysztof Ścierański New Quartet zabrał słuchaczy w niezwykłą i pełną uniesień, fascynującą podróż do krainy jazzowego piękna i emocji. Nieprzeciętny talent członków zespołu i oszałamiający urok kompozycji stanowiły idealne dopełnienie koncertu. Porywający otwartością i energią muzycy dali z siebie wszystko, serwując fanom solidną porcję rozrywki na najwyższym poziomie, za co publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Solówki , które mieliśmy okazję usłyszeć zapewne na długo pozostaną w pamięci i sercach uczestników tego muzycznego spektaklu.

Relacja: Aleksandra Olczyk
Zdjęcia: Jarosław Marek Komorowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.