Joanna Kossuth- Ostapowicz w Ząbkach

W sobotę, 19 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się wystawa obrazów odbyła się wystawa obrazów Joanny Kossuth-Ostapowicz.

Joanna Kossuth-Ostapowicz jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej obroniła w 1984 r. na Wydziale Sztuk Pięknych. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki. Pochodząca ze znamienitego węgierskiego rodu, którego losy na przestrzeni wieków wielokrotnie splatały się z historią Polski, Joanna Kossuth-Ostapowicz, jest twórcą wszechstronnym. Maluje obrazy olejne, akwarele, stosuje też techniki mieszane. Jej ulubioną technika jest niewątpliwie rysunek piórkiem. To czego poszukuje w swoich pracach, jest zderzeniem pomiędzy naturą a swoistym spojrzeniem artystki. Przyrodę przemienia magicznie w żywioł i ruch. Prowadzi dialog z naturą poprzez obserwację świtu, zmierzchu, pór roku ? a wszystko to w celu uchwycenia zmieniających się barw świata?.
W swoim malarstwie kładzie nacisk na wewnętrzną ekspresję bardziej niż na realistyczny opis natury.
Jej postrzeganie rzeczywistości nie ogranicza się do metody czy techniki, jest obrazowym poematem. Żywym tego odzwierciedleniem są niepowtarzalne krajobrazy, jak również dynamiczne postaci kobiet czy też mistyczne anioły.
– Jej obrazy nie są dokumentalnymi fotografiami, które oddają urok lasu, złociste barwy jesieni, zachwycający krajobraz, portret zadumanej albo czekającej na miłosne spełnienie kobiety?. Zawierają w sobie jakieś zaczarowane , niezwykłe piękno, co sprawia, że patrzymy na nie jak na zaklętą na płótnach zaczarowaną poezję ? pisał o malarstwie Joanny Kossuth-Ostapowicz, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, wybitny lekarz i znany kolekcjoner dzieł sztuki.
Artystka ma na swoim koncie wiele sukcesów w tym 30 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. w Holandii, Francji, Austrii, Niemczech, Kanadzie, Szwecji i w Polsce. Jej prace stanowią ozdobę zbiorów prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.
Na wystawie znalazły się obrazy wykonane w różnych technikach i o różnorodnej tematyce ? od pełnych subtelnego erotyzmu kobiecych aktów po realistyczne portrety muzyków. Zaprezentowane w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach pejzaże przyciągały wzrok niezwykle bogatą paletą kolorów, oddającą piękno polskich lasów i łąk. Dla przybyłych gości był to nie tylko wieczór pełen artystycznych, malarskich wrażeń, ale też uczta dla wyobraźni. Wernisaż Joanny Kossuth-Ostapowicz zachwycił wszystkich charakterystycznym dla artystki połączeniem barw i złotą poświatą, dodającą obrazom magicznego, bajkowego piękna.
Dopełnieniem wernisażu był koncert muzyki francuskiej na saksofon i akordeon zatytułowany ?Pod dachami Paryża?. Marcin Odyniec, wybitny saksofonista młodego pokolenia i Grzegorz Bożewicz, jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, a jednocześnie akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog, zabrali publiczność w magiczną podróż uliczkami starego Paryża, nie szczędząc przy tym opowieści i ciekawostek dotyczących historii saksofonu i muzyki francuskiej. Nie mogło podczas koncertu zabraknąć instrumentalnych wersji największych przebojów Édith Piaf oraz znanego wszystkim utworu ?C’est si bon?.

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Olczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.