Klembów – Rekultywacja stawów retencyjnych w Tule

Klembów - Rekultywacja stawów retencyjnych w Tule

W miejscowości Tuł przeprowadzona została kompleksową rekultywacja dwóch stawów retencyjnych wraz z zagospodarowaniem ich najbliższego otoczenia. 

Stawy retencyjne pełnią kluczową rolę w lokalnym systemie gospodarowania wodami opadowymi, a także stanowią ważny element ekosystemu. W ramach projektu wykonano szereg prac, które przywróciły zbiornikom ich naturalne funkcje oraz znacząco poprawiły walory przyrodnicze i estetyczne tego miejsca.

Najważniejsze działania obejmowały:

  • oczyszczenie i odmulenie dna obu stawów,
  • usunięcie martwej roślinności zalegającej w zbiornikach,
  • uformowanie brzegów w sposób zabezpieczający je przed dalszą erozją i wymywaniem,
  • wykonanie nowych nasadzeń, obejmujących zarówno roślinność wieloletnią, jak i krzewy – na terenie działki przy stawach posadzono łącznie 2 300 krzewów i roślin, w tym aż 90 sadzonek róż, które w przyszłości staną się ozdobą tego miejsca i przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności.

Aby podnieść funkcjonalność i komfort użytkowników, teren został wyposażony również w nowoczesne lampy solarne, które zapewniają oświetlenie przy jednoczesnym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Realizacja przedsięwzięcia w Tule to przykład działań, które łączą troskę o środowisko z poprawą jakości życia mieszkańców. Zrekultywowane stawy pełnią teraz nie tylko funkcję retencyjną, ale także stanowią atrakcyjne miejsce rekreacyjne i edukacyjne.

Realizacja zadania była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Województwa Mazowieckiego, w ramach programu „Mazowsze dla Klimatu” 2025. Całkowity koszt wyniósł 214 496,40 zł, a wysokość dofinansowania to 150 147,00 zł.

Więcej informacji z Gminy Klembów

Klembów - Podpisanie umowy na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Kruszu

Klembów – Podpisanie umowy na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Kruszu

W dniu 16 kwietnia 2026 r. podpisano umowę z wykonawcą na realizację zadania pn. „Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Kruszu o salę gimnastyczną”. Ta [...]
0 komentarzy
W Ostrówku tradycje wciąż żywe

W Ostrówku tradycje wciąż żywe

W Ostrówku tradycje wielkanocne wciąż pozostają żywe i pielęgnowane przez lokalną społeczność. Tegoroczna Niedziela Palmowa w parafii NMP miała wyjątkowo radosny i rodzinny [...]
0 komentarzy
Klembów - SP Dobczyn wygrywa turniej piłki halowej dziewcząt

Klembów – SP Dobczyn wygrywa turniej piłki halowej dziewcząt

11 marca 2026 r. Szkoła Podstawowa w Dobczynie była gospodarzem turnieju piłki halowej dziewcząt, w którym mogliśmy oglądać zmagania sześciu szkół podstawowych z [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Piłkarska wiosna startuje! Wicher wraca do walki o ligowe punkty

Klembów – Obiekty sportowe już otwarte

Od 1 marca, po zimowej przerwie, do dyspozycji mieszkańców otworzono dwa obiekty: Orlik w Ostrówku oraz Kompleks sportowy w Woli Rasztowskiej.  Wszystkie zorganizowane [...]
0 komentarzy

Dramatyczny wypadek w Woli Rasztowskiej. Samochód wpadł do zbiornika wodnego, dwie osoby poszkodowane

Groźnie wyglądający wypadek miał miejsce w czwartek, 5 marca, w miejscowości Wola Rasztowska w powiecie wołomińskim. Samochód osobowy w nieznanych jeszcze okolicznościach wypadł [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.