Klub poznawania świata ikon

Warsztaty pisania ikon, bo ikonę się pisze a nie maluje, to bardzo udana inicjatywa. Okazało się, że istnieje grupa osób zainteresowanych taką działalnością i już odzywają się głosy by rzecz kontynuować. Osobiście popieram ten pogląd.

Ikona to nie zwykły obrazek lecz obraz o treści religijnej wykonaany według ścisłych reguł, niewele zmienionych prze ostatnie tysiąc lat. Oczywiście, że spotykamy ikony tzw. nowoczesne, ale wiele z nich nie przedstawia wartości ani religijnych, ani artystycznych. Tradycyjna sztuka ikonopisania nie da się wyrugować przez tzw. nowoczesność.

W ikonie wszystko, każdy szczegół, ma znaczenie. Począwszy od przygotowania deski aż do ostatnich czynności, wszystko ma znaczenie symboliczne. Nic nie jest dziełem przypadku. Każdy kolor, czy to szat, czy też tła, to nie wynik osobistych upodobań autora, ale reguła, kanon niezmienny od wieków.

Na czym polega atrakcyjność ikony? Dlaczego coraz częściej widzimy ikony w katolickich świątyniach, w domach prywatnych, w galeriach i na wystawach? Na czym polega atrakcyjność malarstwa religijnego w konwencji często przypominającej prymitywną sztukę ludową, przy czym słowo ?prymitywną? odnosi się do stylu malarskiego i w żadnym wypadku nie jest oceną tego malarstwa. Jeśli już, to jest ono raczej pochwałą. Odnoszę wrażenie, że w rozgadanym świecie, pełnym chaosu i niespokojności, utraty poczucia stałości, ikona jawi się jako coś stałego, uporządkowanego, gdzie sacrum oddzielone jest wyraźnie od profanum. W zmieniajacym się żywiołowo świecie ? stałość niepoddająca się modom i zachciankom chwili.

Pomyślałem sobie, że warto zachęcić więcej osób do uczestniczenia w takich warsztatach. Już słyszę te głosy, że ja to nie, bo nie umiem malować, że nie mam talentu, że może ktoś inny itd, itd., itd… Nic bardziej mylnego. Warsztaty wykazały, że osoby, które nigdy nie malowały, były w stanie wykonać całkiem niezłą ikonę. Próbować warto. Spróbuj i TY! Dziś praca nad ikoną pomaga w skupieniu się, jest pewnego rodzaju terapią wyciszającą. Jest antidotum na wariactwa tego świata. W końcu jest źródłem radości z wykonanego Dzieła. Poznanie podstaw intelektualnych , filozoficznych i teologicznych, tworzonego obrazu wydają się bardzo na czasie i na miejscu.

Chcemy kontynuować tą, tak mile rozpoczętą, działalność, dlatego zachęcam do udziału w naszych warsztatach ikonopisania. Nie będę ukrywał, że to czy warsztaty będą kontynuowane zależy od ilości chętnych. To, że wiele osób interesuje się tematyką ikon, nie ulega wątpliwości, istnieje problem dotarcia do nich z tą informacją.

Chętnych proszę o kontakt :

e-mail: jerzykielak@o2.pl lub teresaurbanowska@gmail.com

tel. 698 655 256

Jerzy Kielak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.