Koalicja w powiecie ma się dobrze

Z Tomaszem Kalatą ? radnym, przewodniczącym Komisji Finansowej w Radzie Powiatu Wołomińskiego o konstrukcji budżetu na 2016 rok, konieczności dokonywania wyborów i potrzebie kompromisów, rozmawia Teresa Urbanowska.

? Niedawno minął rok, od rozpoczęcia pracy przez Radę Powiatu obecnej kadencji. Jak Pan, jako szef jednej z ważniejszych Komisji, postrzega pracę tego gremium?
– W samorządzie lokalnym funkcjonuję już od blisko dziesięciu lat. W czasie poprzednich dwóch kadencji byłem radnym miejskim w Ząbkach, a przez trzy lata miałem przyjemność bycia wiceprzewodniczącym ząbkowskiej rady. Obecnie, jako radny powiatu wołomińskiego, mam trochę rozszerzony zakres obowiązków, chociażby z tego powodu, że powiat wołomiński obejmuje dużo większy obszar niż miasto Ząbki. Budżet powiatu jest także większy, a zróżnicowanie miast i gmin wchodzących w skład ?ziemi wołomińskiej?, pod każdym względem, jest ogromne. Po roku pracy w tej radzie utwierdziłem się w przekonaniu, że każdy z nas, radnych, powinien być radnym całego powiatu, a nie tylko i wyłącznie radnym z okręgu, z którego nas wybrano. Na powiat, choć to dość trudne, musimy patrzeć całościowo. Każdy z nas chciałby corocznie najwięcej inwestować tylko w swoich miastach i gminach, ale nie zawsze jest to możliwe.
? W Radzie Powiatu jest Pan członkiem koalicji rządzącej składającej się z kilku klubów radnych. Jak układa się współpraca szerokiej ? rozproszonej koalicji ale ze zwartą opozycją?
? Uczciwie mogę powiedzieć, że owa współpraca układa się nienajgorzej, a wierzę, że będzie jeszcze lepiej. Nasza koalicja składa się z trzech klubów, w których można znaleźć wiele bardzo ciekawych osób, często o zróżnicowanych poglądach. Są wśród nas członkowie partii politycznych, członkowie rozmaitych stowarzyszeń jak i radni niezrzeszeni. Mimo pewnych różnic, które zawsze w takich koalicjach występują, wspólnie utworzyliśmy Zarząd powiatu na czele ze starostą oraz prezydium rady ze sprawnym Przewodniczącym. Naszym wspólnym celem jest dobro mieszkańców całego powiatu wołomińskiego, który swoją wielkością należy do jednego z największych powiatów w kraju.
? Pełni Pan funkcję przewodniczącego Komisji Finansowej w Radzie Powiatu. Komisja ta odgrywała dużą rolę przy tworzeniu uchwały budżetowej. Czy uważa Pan, że przyjęty pod koniec ubiegłego roku budżet powiatu na 2016 rok to dobry budżet?
? To prawda, Komisja Finansowa, której przewodniczę, w terminie do 15 grudnia, zgodnie z uchwałą z 2011 roku,  przed głosowaniem na sesji budżetowej formułuje ostateczną opinię o projekcie budżetu. Do sformułowania tej opinii potrzebne są nam uprzednio opinie pozostałych Komisji Rady Powiatu. W zeszłym roku wszystkie Komisje, razem z Komisją Finansową, wyraziły pozytywne opinie w sprawie przedstawionego radnym projektu budżetu. 22 grudnia 2015 roku podczas sesji Rady Powiatu uchwała budżetowa została przyjęta bez żadnego głosu sprzeciwu. Na pytanie czy uważam, że jest to dobry budżet odpowiem w sposób następujący: myślę, że każdy budżet zawsze może być lepszy. Na pewno wszyscy bylibyśmy usatysfakcjonowani gdyby można było dużo więcej środków przeznaczyć na inwestycje drogowe i szpital powiatowy, który powinien być wizytówką powiatu. Na pewno bylibyśmy bardziej zadowoleni gdybyśmy mogli więcej przeznaczyć na szkoły średnie, specjalne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne – to również bardzo ważne placówki. Budżet powiatu nie jest jednak z gumy, choć i tak zaplanowane środki na tegoroczne powiatowe inwestycje drogowe są największe, biorąc pod uwagę ostatnie pięć lat. Jako radni ponoszący odpowiedzialność m.in. za finanse powiatu musieliśmy dojść do porozumienia. Mimo, że, tak jak wcześniej powiedziałem, większość z nas chciała budować wszystkie drogi i szkoły w swoich rodzinnych miastach i gminach, porozumienie udało się osiągnąć.
? Czy to dlatego nie umieszczono w budżecie powiatu kontynuacji jednej z inwestycji drogowych w Ząbkach? Tematowi temu poświęcono dużo czasu podczas sesji budżetowej…
? Rzeczywiście, chodzi o kontynuację przebudowy ulicy Szpitalnej w ramach zadania: przebudowa ciągu ulic: Rychlińskiego, Szpitalnej, Kochanowskiego i Drewnickiej w Ząbkach. W zeszłym roku wybudowaliśmy część tej drogi na odcinku od ronda Drewnickiego w kierunku Marek. Niestety, kontynuacja budowy nie znalazła miejsca w budżecie na rok bieżący, mimo, że zadanie to umieszczone jest w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Powiatu. Starosta tłumaczył to m.in. tym, że za chwilę będzie budowany sąsiedni kawałek obwodnicy Marek i wówczas ciężki sprzęt z budowy zniszczy nowo wybudowaną ulicę Szpitalną. W mojej ocenie nie musi wcale do tego dojść. Dlatego, wspólnie z trójką radnych z koalicji: Martą Rajchert, Adamem  Jaczewskim i Karolem Małolepszym, pod koniec grudnia złożyliśmy na ręce Starosty wołomińskiego pismo w sprawie kontynuowania budowy ulicy Szpitalnej w Ząbkach. Inwestycja zostanie sfinansowana z nadwyżki budżetowej. To, że zadanie nie zostało umieszczone w tegorocznym budżecie nie oznacza, że nie będzie realizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.