Kobyłka – Gramy w zielone – czas działać dla miast przyszłości!

Kobyłka - Gramy w zielone - czas działać dla miast przyszłości!

W dniach 1–2 grudnia 2025 roku w Łodzi odbyła się ogólnopolska konferencja „Gramy w zielone. Zielona transformacja miast w teorii i praktyce”, zorganizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydarzenie pokazało, że środki z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (IZTM) — jednego z filarów Krajowego Planu Odbudowy — mogą stać się realnym impulsem do ekologicznej rewolucji w polskich samorządach. Mowa tu zarówno o rewitalizacji zaniedbanych przestrzeni, rozwoju terenów zielonych, inwestycjach w transport niskoemisyjny, jak i termomodernizacjach czy poprawie efektywności energetycznej.

W gronie miast prezentujących swoje doświadczenia znalazła się również Kobyłka. Podczas panelu dyskusyjnego głos zabrał Burmistrz Konrad Kostrzewa, obok Jolanty Szewcun — Burmistrza Miasta Dzierzgoń, Dominiki Jocz-Lenkiewicz — Zastępcy Burmistrza Miasta Wasilków oraz Anny Wierzbickiej — Dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi. Panel „Inspiracje finansowe IZTM. Efektywne łączenie źródeł finansowania” pokazał, że zielone inwestycje to nie tylko domena dużych metropolii. To szansa dla mniejszych miejscowości, które dzięki przemyślanym projektom mogą zmieniać swoje oblicze — krok po kroku, ale konsekwentnie.

Jak przekonywano, zieleń w mieście to nie jedynie estetyczny dodatek. To wartość gospodarcza, społeczna i klimatyczna. W prezentacji burmistrza Kobyłki znalazły się m.in. plany modernizacji Pałacyku, przebudowy ulicy Kazimierza Wielkiego, modernizacji Placu 15 Sierpnia oraz aranżacji przestrzeni wokół Starego Basenu. To projekty, które mogą stworzyć zupełnie nową jakość miejskiej przestrzeni — bardziej zielonej, dostępnej i przyjaznej mieszkańcom.

Dzięki wsparciu z IZTM możliwe stają się inwestycje, które realnie wpływają na komfort życia, także w Kobyłce.

Więcej informacji z Kobyłki

Kobyłka - 20 czerwca - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Kobyłka – 20 czerwca – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – pierwsze ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności [...]
0 komentarzy

Zabiegi pielęgnacyjne przy pomniku przyrody w Kobyłce. Lipa przy ul. Chałubińskiego pod opieką specjalistów

Przy ul. Chałubińskiego w Kobyłce przeprowadzono prace pielęgnacyjne przy pomniku przyrody — lipie drobnolistnej. 16 czerwca mieszkańcy mogli zauważyć ekipę zajmującą się drzewem, [...]
0 komentarzy
MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

Kobyłka po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, w którym rodzą się wielkie sportowe talenty. Zawodnicy MKS Wicher Kobyłka wrócili z Pucharu Świata [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Kobyłka – Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Do Kobyłki wróciła wyjątkowa pamiątka związana z historią  miasta. Po 98 latach do rodzinnej miejscowości powrócił Łańcuch Urzędowy należący do pierwszego wójta gminy [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 12-14 czerwca

Szykuje się prawdziwe święto aktywności, kreatywności i rodzinnej rozrywki – pikniki, pełna uśmiechu zabawa dla dzieci, rajd rowerowy, warsztaty szydełkowania, spotkanie podróżnicze oraz [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.