Kolej na „wspólny bilet”

Koleje Mazowieckie w odpowiedzi na zapytanie burmistrza Wołomina zaniepokojonego utrudnieniami w dojazdach do Warszawy pociągami, wyjaśniły powody przedłużającego się remontu i poinformowały o staraniach mających na celu wprowadzenie „wspólnego biletu”.Od polowy 2007 roku trwały prace remontowe i modernizacyjne linii kolejowych. Przedłużające się utrudnienia związane ze zmianami w rozkładzie jazdy zaniepokoiły Burmistrza Wołomina. Na zapytanie Burmistrza Jerzego Mikulskiego, Prezes Zarządu „Kolei Mazowieckich” Halina Sekita udzieliła wyczerpującej informacji, wyjaśniającej utrudnienia, z którymi spotkali się m.in. mieszkańcy Wołomina, a także przedstawiła dalsze plany dotyczące wprowadzonego od 1 stycznia 2007 roku „wspólnego biletu”.

Od tego czasu podróżni posiadający ważny bilet okresowy ZTM 30-dniowy, albo 90-dniowy, z wyjątkiem biletów na jedna linię, zakodowany na Warszawskiej Karcie Miejskiej lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej, a także osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej, mogą korzystać z przejazdów pociągami osobowymi „kolei Mazowieckich” na obszarze Warszawy ograniczonym stacjami:W-wa Ursus, W-wa Gołąbki, W-wa Choszczówka, W-wa Rembertów, W-wa Wola Grzybowska, W-wa Falenica, W-wa Jeziorki, a także Ząbki.

Do przejazdów na tym obszarze od 16 czerwca 2007 roku, uprawnione są także osoby posiadające bilet dobowy.

Spółka „Koleje Mazowieckie” w planach ma udoskonalenie funkcjonowania „wspólnego biletu”, a co za tym idzie planuje także objęcie nim nie tylko całej aglomeracji warszawskiej, ale także miejscowości, które są położone poza tą aglomeracją, lecz związane z Warszawą, w tym Wołomin. Nie mniej jednak jest to trudne przedsięwzięcie, ponieważ obszar działania poszczególnych przewoźników i systemy taryfowo-biletowe są bardzo zróżnicowane, a także różne są zasady funkcjonowania ulg ustawowych.
Mieszkańcy Wołomina wielokrotnie zastanawiali się i dopytywali o termin wprowadzenia „wspólnego biletu”. Termin ten uzależniony jest jednak od wielu czynników. Przede wszystkim od wyniku uzgodnień pomiędzy Prezydent Warszawy i Samorządem Województwa Mazowieckiego, dotyczących zasad zintegrowanego systemu transportowego w aglomeracji i jej regionalnym otoczeniu, stworzenia wspólnej taryfy przewozowej itp.
Mimo, że zmodernizowana infrastruktura pozwala mieszkańcom Wołomina na lepszy i szybszy dojazd do Warszawy, to na „wspólny bilet” niestety muszą jeszcze poczekać i uzbroić sie w cierpliwość.

Biuro Informacji i Promocji UM Wołomin