KołoMarek rusza w drogę

To było i jest wspólne przedsięwzięcie mieszkańców i mareckiego samorządu. W lutym urząd zapytał markowian, gdzie uruchomić pierwsze stacje wypożyczalni roweru miejskiego. W internetowej ankiecie wzięło udział ponad tysiąc osób.

– Te wskazania stały się podstawą do wyboru pięciu lokalizacji. Potem zaprosiliśmy mieszkańców, by zgłosili propozycje nazwy mareckiego systemu. Nadesłano 90 pomysłów. Spośród nich jury konkursu wybrało symboliczną nazwę – kołoMarek – mówi Agnieszka Torsz z mareckiego ratusza.
Przetarg na wykonanie systemu wygrała firma Nextbike Polska.
– Dziękuję wszystkim, zaangażowanym w ten projekt mieszkańcom. Ich udział zwiększył gwarancję powodzenia tego nowego rozwiązania – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.
Owoce podpisanej w sierpniu umowy z Nextbike można już dziś zobaczyć na własne oczy. Stacje wypożyczalni roweru znajdują się przy pętli autobusowej na Legionowej, na rogach: Piłsudskiego i Legionowej oraz Piłsudskiego i Wspólnej, przy Urzędzie Miasta oraz pod wiaduktem Trasy S8. Ulokowano w nich 75 rowerów (w tym dwa dziecięce). Ale tak naprawdę tych rowerów może być więcej.
– Nasz system jest kompatybilny z warszawskim. Co to oznacza? Można wyjechać z Marek kołoMarkiem i zostawić go w Warszawie, można też wrócić z Warszawy Veturilo i zostawić go w Markach – dodaje Agnieszka Torsz.
– Warszawa, Konstancin Jeziorna, Michałowice, Pruszków, Piaseczno, Otwock i teraz Marki – wszystkie te miejscowości dysponują własnymi systemami rowerowymi, ale dzięki dobrej woli samorządów można z nich korzystać bez zwracania uwagi na granice administracyjne między nimi. To wielka wygoda dla użytkowników, którzy mogą się poruszać na rowerach niemal po całej aglomeracji – komentuje Robert Lech, prezes Nextbike Polska.
Mareckie wypożyczalnie rowerów będą funkcjonowały od 1 marca do 30 listopada. Umowa między naszym samorządem a firmą Nextbike obowiązywać będzie do listopada 2021 r.
– W kolejnej kadencji planujemy zwiększenie liczby stacji wypożyczalni oraz dalszą rozbudowę systemu dróg rowerowych. Mamy zagwarantowane unijne dofinansowanie na ten drugi cel. Część dróg rowerowych powstanie wzdłuż Alei Marszałka Piłsudskiego, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność korzystania z roweru miejskiego – podkreśla Jacek Orych.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.