Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej odkrywają przed naukowcami kolejne sekrety. Teraz można leczyć nimi nie tylko białaczkę, ale też choroby neurologiczne

Krew pępowinowa powstaje w pępowinie i łożysku  po narodzinach dziecka. Jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowy układu krwiotwórczego czy odpornościowego. Komórki z krwi pępowinowej dotąd były stosowane głównie w hematoonkologii, ale polscy i amerykańcy naukowcy prowadzą badania nad ich wykorzystaniem w takich schorzeniach jak autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce. Zdaniem prof. Joanne Kurtzberg wstępne wyniki badań są obiecujące, ale potwierdzenie skuteczności terapii wymaga dalszych prac.
? Wiemy na przykład, że  w przypadku dzieci z MPD leczenie to zdecydowanie poprawia sprawność ruchową,
a tym samym może zwiększyć poziom samodzielności. Z kolei u dzieci z autyzmem obserwujemy złagodzenie objawów tego zespołu. Część z nich staje się bardziej otwarta, lepiej się komunikuje, szczególnie jeśli chodzi o rozwój mowy,
a część wykazuje mniejszą liczbę objawów obsesyjno-kompulsyjnych ? mówi prof. Joanne Kurtzberg z amerykańskiego Duke University. W Polsce prace nad wykorzystanie własnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej oraz pierwsze autologiczne przeszczepienie prowadzą lekarze z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
? W ramach eksperymentu medycznego wykonaliśmy dwa podania krwi pępowinowej  u dzieci z autyzmem. W jednym przypadku była to krew allogeniczna, w drugim autologiczna. W przypadku dwójki pacjentów rodzice już zauważyli pewną poprawę. Jedno z dzieci miesiąc po zabiegu zaczęło wymawiać pojedyncze słowa, choć wcześniej nie mówiło. Takie podanie jest bezpieczne dla pacjenta i proste – wymaga jedynie kilkugodzinnego pobytu w szpitalu ? mówi prof. Krzysztof Kałwak z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Z danych Polskiego Banku Komórek Macierzystych wynika, że w Polsce na bankowanie krwi pępowinowej decyduje się około 2 procent rodzących kobiet czy rodzin. Natomiast cały czas obserwowany jest wzrost liczy osób decydujących się na bankowanie lub chociażby zainteresowanych tą kwestią. Krew pępowinowa zdeponowana  w banku komórek macierzystych jest zawsze dostępna dla jego właściciela.
? Rodzice, którzy chcieliby wykorzystać pobraną wcześniej krew pępowinową, powinni przede wszystkim zgłosić się do swojego banku komórek macierzystych. My również możemy wskazać sposób, ewentualnie poinformować, jeśli takiej możliwości nie ma. Procedura wygląda w ten sposób, że po ustaleniu miejsca, gdzie komórki macierzyste będą wydane, my ustalamy logistykę bezpośrednio z tym ośrodkiem, szpitalem czy kliniką transplantologiczną i dostarczamy materiał dla pacjenta, który jest gotowy do terapii ? dodaje dr Tomasz Baran.
Terapia chorób neurologicznych komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej ? bez względu na to czy wykorzystywane są komórki innego dawcy czy też własne komórki pacjenta – realizowana jest  w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego. Jednak w przypadku, gdy przeszczepienie wykonywane jest z komórek autologicznych (pobranych od pacjenta przy porodzie i zdeponowanych  w banku komórek macierzystych) pacjent nie musi oczekiwać na materiał (jest on dostępny dla pacjenta właściwie od ręki), ani ponosić wysokich kosztów związanych z namnażaniem obcych komórek.

fot: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.