Do końca świata – Powiat Wołomiński gra z WOŚP

wosp2018

Miniona niedziela upłynęła w powiecie wołomińskim pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do chwili zamknięcia numeru udało się w naszym powiecie zebrać ponad 560 tysięcy złotych. Na konta sztabów nadal wpływają kwoty z aukcji.

2018-01-16_144555

2018-01-16_151248

2018-01-19_150654

2018-01-19_150037

2018-01-18_130343

2018-01-16_171306

Już po raz trzynasty z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagrały Marki, które mogą się poszczycić najwyższą w skali powiatu w kwotą zebraną w czasie tegorocznego finału WOŚP.

– Razem zebraliśmy 166 331,78 złotych i dzięki sprawnej Komisji Kasy, kasowych wolontariuszy oraz ekipy z firmy AVARUS (oczywiście naszej mareckiej!) sprawnie wszystko policzyliśmy i oddaliśmy przed północą  do głównego Sztabu WOŚP! Całą imprezę pod swoją pieczą miała Fundacja Przyjaciele Marek przy współorganizacji z Gminą Miasta Marki – mówi Maria Krzyżanowska, szefowa sztabu WOŚP w Markach

Jedną z bardzo wielu atrakcji przygotowanych przez marecki sztab  była „Kulinarna podróż dookoła świata” czyli 12-daniowe set menu przygotowane przez szefów kuchni Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Nie zabrakło też koncertów, Kiosku z Sercem, wielu atrakcji dla dzieci i oczywiście licytacji.

– Wszystkie przedmioty do licytacji zostały podarowane przez wspaniałych mieszkańców Marek. Wielu z nich kwestuje całymi rodzinami już od lat. Mareccy przedsiębiorcy oferowali vouchery na swoje usługi, inni przynieśli wspaniałe gadżety. Sam burmistrz, Jacek Orych, który przez wiele lat był wolontariuszem w sztabie, podarował zestawy pamiątek związanych z Markami – dodaje Maria Krzyżanowska

W Wołominie do uczestnictwa w 26. Finale i udziału w charytatywnym Bieg WOŚP „Policz się z cukrzycą” zachęcała na swoim facebookowym profilu burmistrz Elżbieta Radwan. Koszulkę Macieja Rybusa – piłkarza reprezentacji Polski – oddała do wylicytowania  Edyta Zbieć, wiceburmistrz Wołomina.  Bardzo prężnie działali wolontariusze i dwa wołomińskie sztaby, które zebrały łącznie 132.345,55 złotych.

– Nasz sztab zebrał 110 tysięcy złotych, nadal spływają pieniądze z aukcji internetowych. Gwiazdą wieczoru był zespół WEEKEND, a licytacja Złotego Serduszka osiągnęła kwotę 20.000 złotych. Cały sztab stanął na wysokości zadania i 26. Finał w Wołominie okazał się rekordową imprezą ponieważ nigdy nie przekroczyliśmy kwoty 100.000.  Włoch Robeto Zucaro zagrał świetne włoskie przeboje.  Światełko do nieba od Tomasza Rembelskiego było 8 minutowym pokazem. Pierwszy Bieg WOŚP „Policz się z cukrzycą” w Wołominie, mimo wielu przeszkód odbył się bez zarzutów, uczestniczyło w nim 70 osób, a wydarzeniu patronował Bogdan Domagała – mówi Marcin Kruszewski, szef sztabu WOŚP Wołomin, który był organizatorem wydarzeń na OSiR Wołomin

– Po raz 19. uczestniczyła w WOŚP Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Wołominie. W tym roku kwestowało 43 wolontariuszy. O godz. 9.00 odbyło się spotkanie wolontariuszy z przedstawicielem policji na temat bezpieczeństwa w czasie zbiórki pieniędzy. O godzinie 13.30 wszyscy kwestujący byli już w siedzibie sztabu. Tu czekała na nich ciepła herbatka, drożdżówki i paczki. Akcja przebiegła bezpiecznie. W liczeniu pieniędzy uczestniczyli nauczyciele i rodzice. Udało nam się zebrać 22345,55 złotych – mówi  Jolanta Gągała, szef Sztabu WOŚP w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Wołominie

Za kwotę 449 złotych wylicytowany został na portalu Allegro Dzień z Burmistrz Wołomina. Aukcja została wystawiona przez Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Duczkach, które zagrały z Orkiestrą już po raz dziesiąty. Na swoim profilu na Facebooku sztab WOŚP Duczki informuje o zebraniu około 100 tyś. złotych.

Morsowanie dla WOŚP zorganizowały wspólnie Fundacja Morsy Wołomin – Kobyłka społeczność Morsów Zielonka oraz wolontariusze ze sztabu WOŚP Duczki

– W trakcie koncertu Orkiestry na Gliniankach zebrano 2300 złotych. Dodatkowo do tej kwoty zostaną doliczone jeszcze pieniądze uzyskane ze sprzedaży obrazu Ewy Jarmuszyńskiej i pluszaka morsa wykonanego przez Annę Bulanda-Krupę, które zostały podarowane fundacji do licytacji – napisał Bogdan Krysiński, jednego z uczestników morsowania dla WOŚP

Zmarzniętych, ale zawsze uśmiechniętych i serdecznych wolontariuszy WOŚP, można było spotkać także na ulicach Tłuszcza i Zielonki.
Sztab w Zielonce prowadził tylko zbiórkę do puszek.

– Mimo dużego mrozu wolontariusze zebrali  35.426.70 złotych do 38 puszek .W tym roku bardzo zaangażowali się rodzice  służąc własnymi samochodami. Na terenie Zielonki pod kościołami zbierali również wolontariusze ze sztabu Wołomin i sztabu Ząbki – mówi Hania Michalik-Mróz, szefowa sztabu WOŚP w Zielonce.

W tym roku w Tłuszczu kwestowało 69 osób. Dzięki zaangażowaniu  wolontariuszy i mieszkańców podczas tegorocznego Finału, tłuszczański sztab WOŚP zasilił konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwotą 20 426,91złotych.

Jak co roku cieszy duży udział młodzieży zainteresowanej wolontariatem. W tym roku kwestowało 69 osób. Duży szacunek dla nich. Pogoda mroźna a jednak cel na tyle istotny aby poświęcić te kilka godzin dla ważnej sprawy. Młodzież kwestująca często powtarzała, że oni albo ich bliscy korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach poprzednich zbiórek. I myślę, że to stanowi sukces Orkiestry. Namacalne, łatwo dostrzegane efekty w postaci naklejonych serduszek na zakupionym sprzęcie widocznym w szpitalach – mówi Jacek Balcerak, szef sztabu WOŚP w Tłuszczu

Bardzo głośno zagrała Orkiestra w Kobyłce. Sztab 1443 – popularna kobyłkowska „Trójka” – grał  z WOŚP  po raz 23. W zbiórce uczestniczyło 135 wolontariuszy. Zebrana i przekazana kwota to: 48.383,03 złotych Oprócz zbiórki prowadzonej przez wolontariuszy zorganizowany został we współpracy z Family Active i objęty patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka bieg: Policz się z Cukrzycą (już po raz 7 w Kobyłce ), w którym udział wzięło 45 zawodników.
W biegu rodzinnym uczestniczyło 11 rodzin. W tym samym czasie prowadzone były badania poziomu glikemii i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. 26 Finałowi WOŚP towarzyszył też dwudniowy Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Kobyłka, w którym udział wzięło 9 drużyn. W organizacji tego wydarzenia czynnie uczestniczyła Rada Rodziców przy SP3 i Stowarzyszenie Trójka. Na koniec planowany był mecz siatkarski III ligowej drużyny Wicher. Ostatecznie zgrały zespoły Wichru i reprezentantów charytatywnego turnieju siatkarskiego

– Wielki podziw i uznanie dla wszystkich wolontariuszy którzyw ten mroźny i wietrzny dzień wiele godzin zabiegali o jak najlepsze  wyniki zbiórki. Podziękowania dla wszystkich wspierających zarówno sam WOŚP, jak i imprezy towarzyszące (policjantów, strażaków, harcerzy, ratowników medycznych, pracowników szkoły i rodziców). Puchary, nagrody i wyróżnienia ufundowali: Burmistrz Miasta Kobyłka, firma Lenovo, firma WOLF, stowarzyszenie „Kobyłka na obcasach”, stowarzyszenie „Trójka” oraz fundatorzy indywidualni. Głośne dziękuję dedykuję wszystkim, którzy witali wolontariuszy uśmiechem, dobrym słowem i zasilali ich puszki wrzucanymi banknotami i bilonem. Dziękuję! – mówi Tomasz Szturo, szef sztabu WOŚP w Kobyłce

Podczas 26. Finału WOŚP w Radzyminie i Dąbrówce można było m.in. wziąć udział w licytacji 25 srebrnych serduszek i jednego złotego serduszka WOŚP 2018 ufundowanych przez zakład Jubiler BT.

– Zakończyliśmy zliczanie pieniędzy zbieranych w ramach 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Radzymin i w gminie Dąbrówka. To nie jest jeszcze ostateczna kwota (trwają licytacje przedmiotów wystawianych na aukcjach), ale dotychczas zebraliśmy ponad 45 390  złotych. I złotą obrączkę! W tym 42.909,10 złotych w gotówce, 2285 złotych za pomocą terminali płatniczych i około 200 złotych w walutach obcych – mówi Artur Laskowski, szef sztabu WOŚP w Radzyminie.
Co najmniej 5480,94 złotych zostało zebrane przez wolontariuszy gminy Dąbrówka. Do tej kwoty należy doliczyć część sumy uzbieranej przez jedną z wolontariuszek (zawartość jej puszki to  1300,36 złotych) która kwestowała zarówno na terenie gminy Dąbrówka, jak i na terenie gminy Radzymin – dodaje szef sztabu WOŚP w Radzyminie.

Wspaniały finał zorganizował ząbkowski sztab WOŚP. gdzie udało się zebrać 13.799,49 złotych.

– Kwota ta z pewnością jeszcze wzrośnie, nadal bowiem trwają aukcje internetowe – mówi Piotr Brześkiewicz, szef sztabu WOŚP w Ząbkach.

Finały WOŚP to jednodniowe zbiórki publiczne, organizowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu minionych 25. lat WOŚP zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln złotych. Trudno byłoby wskazać w Polsce szpital, w którym nie ma sprzętu zakupionego przez Orkiestrę.
Tegoroczny, 26. Finał, odbywał się pod hasłem „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 złotych. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Zmieniają się rządy, miejsca ustępujących ministrów zajmują nowi, politycy składają kolejne obietnice wyborcze, a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra niezmiennie od ponad ćwierć wieku niosąc pomoc chorym. .
I grać będzie nadal. Do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej.

Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Do końca świata – Powiat Wołomiński gra z WOŚP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.