Koncerty Mistrzów za nami i przed nami

Już tradycyjnie ?Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów” zaprasza gwiazdy międzynarodowego formatu. W tym roku obok mistrzowskiej muzyki była też imponująca dawka wiedzy, a to dzięki obecności ?Uniwersytetu Kultury Europejskiej?. Za nami trzy fascynujące międzynarodowe spotkania, przed nami dwa kolejne.Corocznie Festiwal gromadzi ponad cztery tysiące melomanów. Nic dziwnego, bowiem rzadko ma się okazję posłuchać na żywo tak wspaniałej muzyki, w wykonaniu prawdziwych gwiazd barokowego stylu. A wszytko to gratis i w okazałych wnętrzach zabytkowego Kościoła Św. Trójcy w Kobyłce. A jakby atrakcji było mało, w przerwach koncertów, na dziedzińcu Kościoła na wszystkich gości czeka catering kawowy ufundowany przez Urząd Miasta Kobyłki. Obserwując przybyłych na koncerty widać było niesamowite skupienie, zaangażowanie, a po usłyszanym utworze rozlegał się długi, gorący aplauz. Niesamowite były i występy mistrzów, i sama publiczność.

III edycja Festiwalu odbywa się w 90 rocznicę Bitwy Warszawskiej roku 1920. Właśnie z tej okazji patronat honorowy objął nad festiwalem prof. Norman Davies ? autor książki ?Orzeł Biały, Czerwona Gwiazda”, stanowiącej pełną analizę wojny polsko-bolszewickiej. Ponadto honorowy patronat nad III Międzynarodowym Festiwalem objęli: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Abp Henryk Hoser ? Arcybiskup Diecezji Warszawsko- Praskiej. Należy przypomnieć, że twórczynią i dyrektorem Festiwalu jest Anna Szarek-Lisiewicz. Organizatorzy nie zapomnieli też o fakcie, iż ten rok jest 200 rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Także nie zabrakło jego utworów.

Za nami niedzielny koncert ? Antonio Vivaldi ?Cztery Pory Roku?. Słynne utwory Vivaldiego zagrała jedna z największych osobowości muzycznego barokowego świata ? skrzypaczka Kati Debretzeni, solistka i artistic leader English Baroque Soloists Sir J. E. Gardinera oraz zachwycającej Orchestra of the Age of Enlightement. W poniedziałek odbył się wykład ?Uniwersytetu Kultury Europejskiej? pt. ?Muzyka Starożytnej Grecji. Platon i jego naśladowcy, grecka filozofia muzyki?. W sali dolnego Kościoła po raz pierwszy w historii ?Perły Baroku? można było uczestniczyć w multimedialnej prezentacji, poznając nie tylko fantastyczną symbolikę muzyki greckiej, ale także jej wpływ na rozumienie muzyki w czasach późniejszych. Wykład i pokaz poprowadził mgr Łukasz Szypkowski.

Podczas wtorkowego koncertu wystąpić miała światowej sławy solistka harfy, profesor Uniwersytetu Mozarteum w Salsburgu, oraz Akademii Muzyki i Teatru w Monachium ? Helga Storck w duecie z Klausem Storck- wybitnym wiolonczelistą, a prywatnie mężem, który odbył trasy koncertowe z największymi orkiestrami i dyrygentami na świecie. Niestety z powodu złego stanu zdrowia pana Storck, a także urazu lewej ręki pani Storck, artyści odwołali wspólne koncerty. Artystów zastąpiła sama twórczyni ?Perły Baroku? ? Anna Szarek-Lisiewicz (wiolonczela) oraz Urszula Nowakowska (harfa), w programie ?Muzyczna podróż z Włoch do Boliwii”.

Na początku koncertu Anna Szarek-Lisiewicz przeczytała list od państwa Storck, w którym przepraszali za swoją nieobecność i kierowali pozdrowienia dla wspaniałej publiczności kobyłkowskiej. W czasie koncertu artystki zaprezentowały harfę koncertową i harfę celtycką oraz wiolonczelę współczesną i barokową, a wykonały najpiękniejsze klasyczne miniatury zaaranżowane na ten duet od baroku, poprzez Chopina i muzykę filmową, aż do żywej boliwijskiej muzyki XX wieku.

Przed nami jeszcze dwa koncerty ?Perły Baroku?. 17 czerwca o godzinie 19.15 ?Na strunach pieśni”. Wystąpi Katarzyna Wiwer ? sopran i Lute Duo ? teorba, gitary barokowe i romantyczne. Za ich sprawą poznamy pieśni wielu krajów Europy. 20 czerwca, również o 19.15 odbędzie się koncert finałowy ?One Woman, a World of Music”. Wystąpi Rhonda Larson (flet kryształowy, flety celtyckie, fletnia Pana, flety Indii, Europy i Ameryki Południowej) ? najmłodsza w historii zwyciężczyni prestiżowego ?National Flute Association?s Young Artists Competition? .

Sylwia Kowalska