Kpt. Ryszard Białous ?Jerzy? upamiętniony na Placu 15 Sierpnia w Kobyłce

Nie wszyscy wiedzą, że w czasie okupacji niemieckiej na Zalasku w Kobyłce ukrywał się kapitan Ryszard Białous ps. ?Jerzy?. 30 lipca na Placu 15 Sierpnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego kapitanowi, który był dowódcą batalionu ?Zośka?, organizował ruch oporu i tworzył grupy ?Szare Szeregi?.

Pomysłodawcą upamiętnienia kapitana Ryszarda Białous w Kobyłce jest Robert Denis, radny obecnej kadencji Rady Miasta. Doceniamy wszelkie inicjatywy, które zachowują w pamięci mieszkańców kobyłkowskich bohaterów i przeszłe wydarzenia, ważne dla miasta. Dlatego z wielkim entuzjazmem włączymy się w uroczystości upamiętnienia kpt. Ryszarda Białous. Na prośbę Radnego serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na wydarzenie, które rozpocznie się 30 lipca o godz. 18.00 Mszą Św. w Kościele Św. Trójcy. Po Mszy nastąpi przemarsz na Plac 15 Sierpnia, gdzie odsłonięty zostanie obelisk.

Kpt. Ryszard  Białous urodził się w 1914 r. w Warszawie, zmarł 24 marca 1992 r. w Argentynie. Był dowódcą saperów w wojnie 1939 r. w obronie twierdzy Modlin, a po upadku twierdzy bronił Warszawy w okolicach Czarnej i Radzymina. Następnie włączył się w organizowanie ruchu oporu, szczególnie oddziałów harcerskich, tworząc grupy szturmowe ?Szare Szeregi?. Był dowódcą batalionu ?Zośka?, który wsławił się kilkudziesięcioma udanymi akcjami wysadzania pociągów z niemieckim zaopatrzeniem oraz innych skutecznych akcji sabotażowych.

Od lutego 1942 r. kapitan ukrywał się z rodziną w tajnym mieszkaniu na Zalasku w Kobyłce. W ramach przygotowań do powstania warszawskiego w 1944 r. przenosił się do różnych miejsc w okolicy Warszawy, jednocześnie ciągle utrzymując konspiracyjne kwatery na Zalasku. Przez całe powstanie warszawskie dowodził batalionem Szarych Szeregów, a po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej, skąd  wyzwolili go Anglicy. Za bohaterską walkę o wyzwolenie Ojczyzny został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz srebrnym Orderem Virtuti Militari.

Źródło: UM Kobyłka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.