KRUS ostrzega przed boreliozą

Każdego roku notuje się w Polsce kilka tysięcy zachorowań na boreliozę. Zagrożenie ugryzieniem przez kleszcza dotyczy całego kraju. Aktywność kleszczy występuje między majem a listopadem, a najwięcej zachorowań notuje się od maja do sierpnia. Nie każdy kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych mikroorganizmów. Nie zawsze podczas ukąszenia musi dojść do zakażenia.

W przypadku chorób spowodowanych przez kleszcze najważniejsze jest zapobieganie ukąszeniu i szybkie rozpoznawanie choroby. Należy więc unikać zarośli i wysokich traw. Przed wizytą w terenie, gdzie mogą bytować kleszcze, warto użyć preparatów odstraszających te pajęczaki.

Z kolei po powrocie z lasu czy łąki, wskazane jest dokładne obejrzenie ciała, by upewnić się, że nie zostaliśmy zaatakowani przez kleszcza. Podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego wskazane jest zadbanie o odpowiedni strój, możliwie szczelnie odkrywający ciało tj. koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty i nakrycie głowy.

Jeśli mimo stosowania odpowiedniej odzieży i środków odstraszających znajdziemy kleszcza wbitego w skórę, należy go prawidłowo i szybko usunąć.

Oto kilka prostych zasad:

– uchwycić kleszcza pęsetą lub specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy – nie smaruj kleszcza tłuszczem, ponieważ powoduje to wymioty kleszcza do wnętrza ciała człowieka lub zaatakowanego zwierzęcia, nie przypalaj kleszcza

– złap kleszcza tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki

– pociągnij lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skóry, wyciągając kleszcza – nie wykręcaj i nie szarp na boki, ponieważ może to spowodować oderwanie części i pozostawienie główki w skórze

– dokładnie obejrzyj wyciągniętego pasożyta, sprawdzając czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża), potem go wyrzuć (najlepiej spal), umyj ręce

– przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem dezynfekującym, a następnie przez kilka dni obserwuj, czy nie pojawiają się niepokojące objawy (opuchlizna, rumień)

W razie jakichkolwiek wątpliwości, urwania odwłoka, pojawienia się rumienia lub niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza.

Kleszcze pasożytują na ponad 300 gatunkach zwierząt, w tym także mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych. Zwierzęta gospodarskie (krowy, owce, kozy), choć zwykle nie chorują na choroby, które powodują kleszcze ale mogą je przenosić na ludzi.

Dlatego, tak ważne jest, zachowanie higieny i środków ostrożności w kontaktach ze zwierzętami.

Źródło KRUS Wołomin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.