Ku czci Papieża Polaka

W wołomińskim Kościele przy ul. Kurkowej odbył się niecodzienny koncert pamięci Papieża Jana Pawła II. Głównym organizatorem cyklu występów jest Prywatna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie.

Gdy trzy lata temu odszedł Jan Paweł II, cały świat, a szczególnie Polska, stanął w obliczu rozpaczy, boleści i smutku. Większość ludzi płakało, modliło się, deklarowało nawrócenie, składało obietnice poprawy. Potem pozostał tylko żal i wiecznie trwająca pamięć o wielkim człowieku, Polaku, który został Papieżem. W każdą rocznicę jego śmierci odżywają wspomnienia. O żałobie po jego odejściu. O tym jak ludzki był w tym co robił, jak się zachowywał, co mówił.

Sobotni koncert w Wołominie zapoczątkował serię uroczystych wystąpień pamięci Wielkiego Polaka. Kolejne odbyły się 30 marca w Sulejówku i Chomiczówce, 1 kwietnia na Błoniach oraz 2 kwietnia w Borzęcinie i Starych Babicach. Koncerty patronatem objął Ksiądz Kardynał Józef Glemp Prymas Polski oraz Adam Struzik Marszałek

Województwa Mazowieckiego. Głównym organizatorem cyklu występów jest Prywatna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie, na czele z dyrektorem – Pawłem Rozbickim. Koncerty poświęcone Papieżowi stały się owocem współpracy podjętejprzez Szkołę z Towarzystwem Educ’ Art ze Szwajcarii, reprezentowanym przez Teresę Pirszel.

Na wołomiński koncert przybył ogrom ludzi. Nie zabrakło przedstawicieli władz, Sejmu i Senatu. Przybyłych przywitał Proboszcz Parafii – Józef Kamiński. Wśród gości byli m. in. Marszałek Adam Struzik, Starosta Powiatu Wołomińskiego Maciej Urmanowski, vice Starosta Piotr Uściński, Burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski. Starosta dziękował za liczne przybycie i wyraził nadzieję, iż koncert ten zapoczątkuje cykl corocznych spotkań ku czci Papieża.

Dzieła muzyczne przeplatane były słynnymi wypowiedziami Papieża Jana Pawła II. W czasie koncertu usłyszeć można było kilka wspaniałych utworów: Szymon Kawalla – Kantata Santo Subito na chór i orkiestrę, Charles Gounod Medytacja o Św. Joannie d’Arc na skrzypce solo i orkiestrę, Szymon Kawalla

– Nowennalia do Jana Pawła II na sopran solo, chór i orkiestrę, Jean Faure – Crucifix na skrzypce solo i orkiestrę, Giovanni Battista Pergolesi – 2 arie z Stabat Mater na sopran solo i orkiestrę, H. Wieniawski – Koncert nr I cz. II Preghiera na skrzypce solo i orkiestrę oraz Szymon Kawalla – Stabat Mater, Mater Nostra Polonia na sporan solo, skrzypce solo, chór i orkiestrę.

Wśród wykonawców były prawdziwe ?gwiazdy muzyczne”. Dyrygował sam Szymon Kawalla – światowej sławy polski dyrygent i kompozytor, pochodzący z rodziny o wielowiekowej tradycji muzycznej, profesor zwyczajny w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego ?Stabat Mater” wzruszył samego Papieża, który słuchał tego utworu na uroczystym koncercie z okazji 20-lecia pontyfikatu.

W trakcie występu rozbrzmiewał wspaniały, mocny sopran sławnej śpiewaczki – Dimy Bawab. Jest ona absolwentką prestiżowego Conservatoire National de Musique et de Danse w Paryżu. Występowała na światowych scenach operowych wraz z artystami Jordanii i Francji. Obecnie Dima odwiedza Polskę występując w cyklu koncertów ?Stabat Mater” pod batutą Kawalla. Na skrzypcach grała Joanna Kawalla. Artystka, która parę lat temu uzyskała stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Laureatka wielu nagród, dyplomów i medali. Obok bogatej działalności koncertowej w kraju i zagranicą, zajmuje się pedagogiką. Dokonała też licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, radia BBC oraz firm fonograficznych.
W koncercie brały również udział: orkiestra i chór (przygotowany przez Annę Doleżych) wołomińskiej Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego oraz ząbkowski chór Carmina (przygotowany przez Joannę Rudzik). Występy zostały przyjęte gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Widać, że takie występy mają wielki sens i cel. Oby było ich więcej.

Sylwia Kowalska