Kukerowden – bułgarski karnawał

Wieczór Bułgarski w Wołominie odbędzie się 23.02.2013 w Galerii przy Fabryczce. Poznamy malownicze figury karnawałowe, bardzo ciekawe maski zwierzęce, rytualne tańce i zwyczaje, starożytne tradycje i zmiany, jakim podlegały z biegiem czasu.

Ludowe święto związane z pożegnaniem zimy i witaniem wiosny jest związane z obyczajami pogańskimi i z tradycją prawosławną, gdzie zanim zacznie się 40 dniowy post przed Wielkanocą, ludzie wybaczają sobie nawzajem grzechy. Wiosna w kulturze bułgarskiej, to czas gdy przyroda budzi się do życia. U chrześcijan to ponadto okres Wielkanocy.

Prelekcja i towarzysząca jej wystawa zaprezentują bułgarskie rytuały i zwyczaje, które miały na celu odgonić złe siły, zapewnić zdrowie, siłę, dostatek, urodzaj i bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom jak i plonom. Wiele z nich jest kultywowanych do dziś chociaż często nie rozumiane jest magiczne znaczenie wykonywanych czynności, a udział w obrzędzie staje się formą zabawy i nowej świeckiej obrzędowości.

Poznamy między innymi święto hodowców winnej latorośli, wytwórców wina, obecnie również jego smakoszy (św. Trifon, 14 lutego), święto Baba Marta ? dzień, w którym wszyscy składają sobie życzenia wszelkiej pomyślności i obdarowują się martenicami, czyli czerwono ? białymi wykonanymi z wełnianej przędzy ozdobami. Zwyczaj ten jest typowy wyłącznie dla Bułgarii i powszechnie do dziś kultywowany w dniu 1 marca. Poznamy też obrzęd inicjacyjny chłopców Kukerii, którzy swymi niezwykłymi i strasznymi strojami oraz dźwiękiem dzwonków mają za zadanie odstraszyć złe moce oraz obrzęd inicjacyjny dziewcząt – ŁazarkiI. Udział w nim był pierwszą oficjalną prezentacją dziewczyny społeczności wiejskiej, po udziale w nim przechodziła ona do kategorii panien na wydaniu. Nie zabraknie omówienia uroczystości związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą świętem hodowców – szczególnie owiec, ale też żołnierzy (św. Jerzy, 23 kwietnia), obrzędu German związanego z przywoływaniem deszczu lub odstraszaniem gradu (św. German, 12 maja). Najbardziej dla nas egzotycznie zapowiada się Nestinarstvo, którego najważniejszym elementem jest taniec na rozżarzonych węglach (św. Św. Konstantin i Elena, 21 maja).

Powiatowe
Centrum Dziedzictwa
i Twórczości