Kuligów – tu walczyli Huzarzy Śmierci

– To była najlepsza rekonstrukcja jaką do tej pory widziałem ? opowiadał kilkunastoletni Mateusz, uczeń jednego z warszawskich liceów. ? Koledzy w szkole pytali mnie: ?To ty jesteś z tego Kuligowa??. Nasza miejscowość staje się coraz bardziej sławna w Polsce ? mówił z dumą licealista.

Na nadbużańskich łąkach  18 sierpnia zgromadziły się tłumy widzów. Przygotowana przez gminę Dąbrówka tegoroczna rekonstrukcja potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami w 1920 roku była rekordowa: wzięła w niej udział największa liczba rekonstruktorów, największa liczba koni i przybyło najwięcej widzów.
Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami objął Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2018-08-22_145854
Huzarzy Śmierci – Ochotniczy Dyon Jazdy 1. Armii por. Józefa Siły-Nowickiego, w szeregach którego walczyli funkcjonariusze Policji Państwowej w sierpniu 1920 roku wsparli odbicie Serocka, gdzie zdobyli  5 kaemów, 30 koni i wzięli 50 jeńców. W ciągu następnych dni oddział wykrył wojska nieprzyjacielskie  w Kuligowie. Policjanci, nie mogąc się doczekać posiłków, zdecydowali sami rozprawić się z bolszewikami…
Tę właśnie historię na nadbużańskich łąkach od kilku lat odtwarzają rekonstruktorzy, którzy w tym roku przyjechali ze wszystkich stron Polski.
Akcja inscenizacji rozgrywała się nad brzegiem rzeki i w jej nurcie. Duża liczba rekonstruktorów, jazdy konnej, dynamiczna akcja, niezwykle plastyczna narracja i podkład muzyczny wzbudziły ogólny zachwyt. Widzowie nagrodzili całość gromkimi brawami.
Zanim jednak rozpoczęła się sama rekonstrukcja, wydarzenie zainaugurowała Msza Święta w intencji  Ojczyzny i jej obrońców w miejscowym kościele parafialnym. Oprawę liturgii stanowił między innymi poczet sztandarowy Komendy Stołecznej Policji. Po eucharystii złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym udział policjantów w wojnie 1920 roku. W uroczystości udział wzięli: Urszula Kulisiewicz – dyrektor generalna  MSWiA  i Michał Ciechowski dyrektor Gabinetu Politycznego MSWiA, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, m.in. Krzysztof Musielak ? Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

– Dzisiaj, w 98. rocznicę bitwy, która ocaliła Polskę i Europę przed czerwoną zarazą, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, wszystkim policjantom życzę, aby w najtrudniejszych momentach służby, towarzyszył wam etos Huzarów Śmierci ? mówił podczas uroczystości wójt gminy Dąbrówka, Radosław Korzeniewski.

18 sierpnia w Kuligowie widzowie podziwiali nie tylko samą rekonstrukcję. Duże brawa otrzymała Skierniewicka Orkiestra Dęta a policjanci w galowych mundurach, stukający oficerkami, budzili westchnienia żeńskiej części widowni. Pokaz desantu z powietrza Biura Operacji Antyterrorystycznych, choć zniżający się helikopter wzbudził tumany kurzu, widzowie obejrzeli z bardzo dużym zainteresowaniem.

– W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów bardzo dużo atrakcji towarzyszących ? mówi Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce. – Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz szkolenia psów policyjnych. Oprócz tego był także pokaz specjalistycznego sprzętu policji rzecznej, policyjne samochody, punkt pokazowy pierwszej pomocy i stanowisko Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji. A do symulatora dachowania auta ustawiła się długa kolejka. Każdy chciał sprawdzić, jak to jest…
Kolejna rekonstrukcja potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami w Kuligowie odbędzie się za rok. Warto podkreślić, że w przygotowania wydarzenia angażuje się także lokalna społeczność. Scenografię do tegorocznej inscenizacji wykonał jeden z najlepszych okolicznych stolarzy ? sołtys wsi Kuligów Wiktor Oleśkiewicz.

 

baner loga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.