LAUR MARSZAŁKA dla mazowieckich smakołyków

Firma ?PROVITUS” Dąbrowscy, Malesa Sp.j. z Radzymina została jednym z laureatów I edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego w kategorii Mazowieckie Produkty ŻywnościoweI edycja Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt 2007 roku rozstrzygnięta. O tytuł ubiegało 80 przysmaków, wytwarzanych przez mazowieckich producentów. Nagrody otrzymało 11 z nich, m.in. Chleb ?Staropolski”, Twaróg ?Garwoliński” delikatesowy półtłusty, Sękacz Zaniewicza, Kiełbasa nadbużańska jałowcowa sucha i Likier Benedyktyński. Wręczenie nagród odbyło się 24 kwietnia br. w Warszawie. Wśród laureatów konkursu znalazła się jedna firma z terenu powiatu wołomińskiego – PROVITUS Dąbrowscy, Malesa Sp.j. z Radzymina została laureatem konkursu w kategorii Mazowieckie Produkty Żywnościowe

Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego ?Provitus” Spółka Jawna w Radzyminie posiadają 20-letnią tradycję. W swojej działalności bazuje na polskich recepturach i technologiach, wykorzystujących polskie surowce. W urozmaiconej, liczącej blisko 70 pozycji, ofercie firmy znajdują się marynaty z ogórków, papryki i grzybów, przetwory owocowe, sałatki warzywne oraz cała gama chrzanów smakowych. Wyroby firmy były wielokrotnie nagradzane na targach żywnościowych, m.in. Złotym Medalem na Targach Spożywczych POLAGRA.

Wyłaniając laureatów Kapituła Konkursu brała pod uwagę: smak produktu, jego walory wizualne, estetykę i funkcjonalność opakowania oraz metodę wytwarzania. Każdy przysmak mógł uzyskać maksymalnie 35 punktów.

– Cieszę się, że do pierwszej edycji konkursu zgłosiło się tak wielu mazowieckich producentów. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu zdrowymi, tradycyjnymi produktami, zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Mam nadzieję, że moda na tradycyjną i ekologiczną żywność na dobre zagości na Mazowszu – podkreśla Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Celem konkursu jest promocja najlepszych, najsmaczniejszych, najzdrowszych oraz tradycyjnych produktów spożywczych wytwarzanych na Mazowszu. Konkurs miał za zadanie wyłonić i nagrodzić producentów, wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa.

– Warto pamiętać, że w wielu mazowieckich wsiach i miastach wytwarza się zapomniane produkty żywnościowe w oparciu o stare receptury pradziadów. Optymizmem napawa fakt, że ta wykwintna i oryginalna żywność, cieszy się rosnącym zainteresowaniem – dodaje Piotr Szprendałowicz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Mazowieckie Produkty Żywnościowe i Mazowieckie Produkty Tradycyjne i Naturalne oceniane były w następujących podkategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze i inne wyroby mączne, wędliny oraz przetwory mięsne, sery i inne przetwory mleczne, przetwory owocowe i warzywne, miody oraz napoje.

W kategorii Mazowieckie Produkty Tradycyjne i Naturalne rywalizowały produkty, które powstały bez udziału środków chemicznych, wytwarzane dzięki naturalnym procesom technologicznym, według tradycyjnej receptury. Surowce tych produktów pochodziły z upraw ekologicznych i rolnictwa zintegrowanego.

Konkurs skierowany był nie tylko do firm komercyjnych, ale również do organizacji takich jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych oraz do osób fizycznych. Warunkiem było udokumentowanie działalności certyfikatami, dyplomami lub zaświadczeniami, potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, lokalnych imprezach itp.