LGD Równiny Wołomińskiej dla społeczności lokalnej

Z Rafałem Rozparą, prezesem Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” rozmawiamy o kierunkach działania stowarzyszenia, o tym co zrobiono do tej pory i o planach działania dla społeczności lokalnych na najbliższą przyszłość.
– W tym roku, w zasadzie chyba na wszystkich dożynkach: gminnych, powiatowych czy Diecezjalnych byliście widoczni, ale nie tylko na dożynkach Was widziałam…
– Faktycznie uczestniczyliśmy w tym roku w wielu imprezach środowisk lokalnych. Dofinansowaliśmy dożynki lub inną imprezę na terenie wszystkich gmin, które objęte są działaniem LGD „Równiny Wołomińskiej” w wysokości ok. 3 000 zł każda impreza, były to m.in.: Gmina Zabrodzie – Festyn na początek lata w miejscowości Kiciny; w sierpniu dożynki w Gminach Jadów, Klembów i Poświętne, dołożyliśmy swój wkład finansowy również do imprezy w Ossowie gdzie ufundowaliśmy ściankę wspinaczkową dostępną podczas uroczystości, w Strachówce obchody 30 lecia Solidarności, we wrześniu Zawody sikawkowe w Tłuszczu.
– Jakie działania podejmujecie poza tymi, związanymi z dofinansowaniem imprez?
– Rozpisane były konkursy na Małe Projekty. W ramach tych Małych Projektów, pomimo że Urząd Marszałkowski ciągle jeszcze nie dopełnił swojej części umowy, czyli nie dokonał oceny wybranych projektów, doszło do realizacji wielu z nich, gdyż beneficjenci podjęli się realizacji zadeklarowanych zadań, mimo braku oczekiwanej reakcji ze strony Marszałka Województwa.
– Co w takim razie zostało już zrealizowane ze wspomnianych „Małych Projektów”?
– Po kolei: w czerwcu w Mokrej Wsi – „Wianki”, w Tłuszczu – Biesiady z Książką; w Strachówce – w ramach Uniwersytetu „Równiny Wołomińskiej”, 30-lecie Solidarności a wcześniej jeszcze W Korowodzie Weselnym Rodziców Norwida; kolejny projekt to promocja produktu lokalnego „Chlebki Norwidowskie” oraz zrealizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Urli w Urlach miejsce spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Ciekawym pomysłem są odbywające się w Gimnazjum w Jadowie zajęcia taneczne i śpiew, efektem czego ma być stworzenie zespołu ludowego. Również w większych gminach – członkach LGD – są realizowane takie projekty. W Gminie Tłuszcz powstały 3 place zabaw dla dzieci zaś w Gminie Wołomin wydany został kolejny Rocznik Wołomiński.
– Faktycznie trzeba przyznać, że trochę się tego uzbierało. A co można powiedzieć o planach na najbliższą przyszłość? Dotarły do nas informacje, że grupa planuje się powiększyć. Czy mógłby Pan kilka słów o tym opowiedzieć?
– Tak, rzeczywiście prowadzimy rozmowy z miastem i gminą Wyszków oraz gminą Brańszczyk obie z terenu powiatu wyszkowskiego. Jeśli chodzi o gminę Wyszków to rozmowy są już zaawansowane i najprawdopodobniej na sesji 30.IX.2010 Rada Miasta podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do naszej LGD. Jeśli chodzi o Brańszczyk – jesteśmy w początkowej fazie rozmów ale wszystko wskazuje na to, że również ta gmina do nas się przyłączy.
Może warto w ogóle powiedzieć dlaczego my jako LGD z samej nazwy grupujące gminy powiatu wołomińskiego rozszerzamy się na powiat wyszkowski (naszym członkiem od ponad roku jest już gmina Zabrodzie). Jest to spowodowane faktem, że wyszkowskie LGD „Partnerstwo Puszczy Białej i Kamienieckiej” nie przeszła konkursu i w konsekwencji została odrzucona przez Urząd Marszałkowski. Wychodząc na przeciw tym gminom chcieliśmy pomóc im i udostępnić możliwość udziału w programie LEADER za naszym pośrednictwem, ponieważ tylko przez LGD można pozyskać środki w ramach osi 4 PROW na lata 2007 – 2013.
W chwili obecnej przyjęcie jeszcze tych dwóch gmin zapewni nam optymalny obszar i liczbę ludności; mamy nadzieję, że pozostałe gminy z powiatu wyszkowskiego przystąpią do innych sąsiednich LGD np. w Pułtusku czy Ostrowi Mazowieckiej.
Podsumowując my jako LGD uważamy, że program LEADER został pozytywnie przyjęty przez naszych mieszkańców a problemy związane z oceną wniosków przez Urząd Marszałkowski nie mogą przysłonić korzyści, które się pojawiają – aktywnego społeczeństwa dążącego do jasno określonego celu.

Rozmawiała Teresa Urbanowska