Liczby w mareckiej bibliotece

Najważniejsze są książki! Nowe, reklamowane w mediach i prasie, nagradzane ? bestsellery. Czytelnicy mobilizują bibliotekarzy do śledzenia oferty wydawniczej i zakupów. Wiedzą, czego chcą, a Biblioteka Publiczna Miasta Marki stara się spełnić ich oczekiwania.

Od początku 2017 roku Biblioteka Publiczna Miasta Marki (3 placówki) zakupiła 2992 woluminy (w tym 947 z dotacji Biblioteki Narodowej) i 67 audiobooków, zarejestrowała 3279 czytelników, dokonała 53 616 wypożyczeń.

– System biblioteczny MATEUSZ umożliwia naszym czytelnikom wypożyczenia i zwroty we wszystkich placówkach na terenie Marek, rezerwację i zamówienia on-line ? i Markowianie chętnie z tych możliwości korzystają. Od stycznia do końca września zarezerwowano 2 712 wypożyczonych pozycji, przez Internet zamówiono 465 pozycji. To działalność podstawowa. Ale nie ustajemy w staraniach, aby jak najwięcej mieszkańców Marek wiedziało gdzie jest i co robi Biblioteka ? mówi Małgorzata Rowicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Marki

Od wielu lat marecka biblioteka systematycznie prowadzi różnorodne zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym ? warsztaty czytelnicze, przedstawienia teatralne, spotkania z autorami.
Akcja ?Dzieci czytają dzieciom? to sztandarowy program Filii Biblioteki Publicznej Miasta Marki w Strudze, Filia w Pustelniku realizuje program wspólnego czytania ?Baśnie z dalekich wysp i lądów?, połączone z wystawami eksponatów pochodzących z poszczególnych kontynentów. Już 1300 przedszkolaków wzięło udział w zajęciach w placówkach bibliotecznych na terenie Marek.
Zachęcamy do czytania również uczniów, w 9 edycjach warsztatów czytelniczych przeprowadzonych przez przedstawicieli wydawnictwa Zakamarki i grupę Mysie Harce uczestniczyło 237 dzieci ze szkół podstawowych. Dzieci spotkały się również z autorami książek dla najmłodszych Laurą Łącz, Wojciechem Cesarzem i Małgorzatą Strękowską Zarembą (174 osoby).
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą ? autorem książki ?Komputerowy ćpun? i akcja Muzeum Polin ?Żonkile? z projekcją filmu o powstaniu w Getcie Warszawskim zgromadziły 145 gimnazjalistów. Majowa Noc Muzeów weszła na stałe do bibliotecznego kalendarza. W tegorocznej edycji 46 dorosłych i dzieci słuchało opowieści Michała Malinowskiego ? twórcy i dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie- Jeziornej- który przywiózł ze sobą bajkostwory i klocki mubabao. Z kolei 233 uczniów z pięciu szkół podstawowych obejrzało w bibliotece adaptację filmową książki ?Stella Nostra? Martina Widmarka.
W dniu 3 czerwca do późnych godzin nocnych 80 dorosłych i dzieci – w bibliotece przy ul. Lisa Kuli i w Filii w Strudze oglądało przedstawienie kukiełkowe, wzięło udział w warsztatach tworzenia lalek, robiło szyszkowe kwiaty, ćwiczyło jogę, tworzyło ?Ranking najbardziej poruszających książek?.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania, była również okazją do spotkania z Jarosławem Kretem i jego najnowszą książką ?W Ziemi Świętej?. Jednym z gości mareckich obchodów Narodowego Czytania był Marek Wilk – znany m.in. z Teleekspresu dziennikarz i lektor. 2 września świętowało z Biblioteką 68 osób. Nie zabrakło również dzieci, które w czasie, gdy dorośli oddawali się radości wspólnej lektury uczestniczyły w spotkaniu z Pawłem Piotrowiczem i Urszulą Toczydłowską ze Studia Artystycznego „ARLEKIN”.
Najnowszą cykliczną inicjatywą mareckiej biblioteki jest Dyskusyjny Klub Książki – wieczorne spotkania raz w miesiącu przy kawie dla tych, którzy uwielbiają czytać i rozmawiać o tym, co przeczytali. Stały skład, 8-10 czytelniczek dzieli się wrażeniami z lektury, wzajemnie inspiruje, poszerza horyzonty- nie tylko czytelnicze. W marcu czytelnicy spotkali się z Laurą Łącz, która zaprezentowała 40 osobowej publiczności monodram poetycko-muzyczny ?Między mną a Tobą?.

– Co czytamy i co polecamy ? Długo by opowiadać, na bieżąco informujemy o tym na  stronie Biblioteki Publicznej Miasta Marki i na Facebooku  DKK w Markach jest otwarty na nowych klubowiczów ? nie ma listy obecności, przymusu konkretnej lektury ? są przemiłe , otwarte spotkania.
W pasji do czytania wspiera nas wojewódzki koordynator DKK m.in. zaopatrując klubowiczki w większe ilości egzemplarzy książek. Mamy również obiecane dofinansowanie do spotkania autorskiego z Anną Dziewit-Meller, które odbędzie się 26 października. Filia w Strudze właśnie przygotowuje się do rejestracji Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki ? inicjacyjne spotkanie odbyło się we wrześniu. Młodzi zaczęli ambitnie od ?Mojego życia z Mozartem? ? rozmowy o książce E. Schmitt`a ? przy muzyce Mozarta. Każdy czytelnik jest w naszych placówkach mile widzianym gościem ? zaprasza Małgorzata Rowicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.