Likwidacji Szpitala ?Drewnica? nie będzie

O tym, co Urząd Marszałkowski planuje utworzyć na terenie Szpitala ?Drewnica?, oraz o niepokojach związanych z prowadzoną analizą finansową planowanej budowy nowego szpitala z Krzysztofem Strzałkowskim, wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, rozmawia Teresa Urbanowska.

? Od kilkunastu dni toczy się dyskusja wokół Szpitala ?Drewnica?. W mediach podawane są argumenty wywołujące niepokój o przyszłość tej jednostki podległej Urzędowi Marszałkowskiemu. Czy jest to uzasadniony niepokój?

? Sam również z pewnym zaskoczeniem odebrałem reakcję pana burmistrza miasta Ząbki na analizę, którą od pewnego czasu prowadzi samorząd województwa mazowieckiego, dotyczącą zapewnienia opieki zdrowia psychicznego dla pacjentów na Mazowszu.
Nie jest tajemnicą, że od wielu lat przygotowywana jest duża inwestycja na około 300 milionów złotych na terenie Szpitala ?Drewnica? w Ząbkach. W obecnej, trudnej dla województwa sytuacji finansowej, przed przystąpieniem do realizacji tak kosztownego przedsięwzięcia potrzebna jest dokładna analiza finansowa i merytoryczna. Nigdy nie było mowy o likwidacji szpitala w Drewnicy. Zastanawialiśmy się natomiast, czy kontynuować prace zmierzające do budowy nowego szpitala w Drewnicy, czy też wskazać inne lokalizacje niektórych oddziałów przy jednoczesnym remoncie starego budynku szpitala.

? Rozumiem, że Szpitalowi ?Drewnica? likwidacja nie grozi. W jakim kierunku zmierzają prowadzone analizy?

? Zastanawiamy się, w jaki sposób ten szpital zmieniać. Koncepcja zmian potrzebna jest w odniesieniu do starego szpitala, jak i do tego, który ma dopiero powstać. Trzeba pamiętać, że z chwilą uruchomienia nowych oddziałów (w nowym budynku) trzeba będzie mieć przygotowaną odpowiedź na pytanie ? jak zagospodarować dotychczasowy obiekt? Myślimy o tym, żeby z krajobrazu architektonicznego miasta Ząbki znikła brzydka elewacja muru szpecąca przestrzeń miejską, a w jej miejsce pojawiło się nowoczesne centrum zdrowia psychicznego z lecznictwem otwartym, poradniami, orzecznictwem…

? Czy rozważana jest nadal możliwość wycofania się z budowy nowego budynku?

? W dniu wczorajszym (12 czerwca) Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję, aby nie wycofywać się z zaawansowanego już w działaniach pomysłu budowy tego szpitala. W mojej ocenie, w długoletniej perspektywie finansowej, ten projekt nie jest zagrożony. Powodzenie tej inwestycji zależeć będzie od skuteczności działań spółki celowej, która zajmuje się realizacją inwestycji. Musimy natomiast określić, co powinno powstać po wybudowaniu nowego obiektu w starym budynku, a jakie świadczenia umieścić w tym, który powstanie. Problemy zdrowia psychicznego narastają. To pewna prawidłowość cywilizacyjna. Dziś niejako wymogiem jest odchodzenie od lecznictwa zamkniętego na rzecz lecznictwa otwartego. Wynika to również z narodowego i wojewódzkiego programu ochrony zdrowia psychicznego. Mam nadzieję na to, że w zakresie zagospodarowania zabytkowych obiektów szpitala w Drewnicy będziemy mogli liczyć na współpracę z Gminą Ząbki. Teren starego szpitala to doskonałe miejsce na ośrodki opiekuńcze. W Ząbkach, które stoją na progu Warszawy, warto pomyśleć choćby o drugim Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

? W publicznej dyskusji pada pytanie dotyczące lecznictwa zamkniętego w Ząbkach. Czy widzi Pan tu jakieś zagrożenie?

? Nie ma takiego zagrożenia. Chodzi natomiast o zmianę struktury. Trzeba stopniowo zmieniać proporcje i ograniczać liczbę łóżek na oddziałach zamkniętych, a zwiększać propozycje po stronie lecznictwa ambulatoryjnego.