Marcin Pieńkowski – Stary mędrzec i seksbomba

Poważany profesor David Kepesh zakochuje się w jednej ze swoich studentek, pięknej Consueli. Rozpoczyna się romans, który ze względu na wielką różnicą wieku nie ma szans na powodzenie. Kepesh zaczyna być chorobliwie zazdrosny o swoją kochankę, bojąc się, że młodszy mężczyzna odbierze mu jego zdobycz. Chociaż po raz pierwszy w życiu jest zakochany, to zdaje sobie sprawę, że jego uczucie dla otoczenia może wydawać się abdurdalne. Kochający sztukę i życie Kepesh nie potrafi się pogodzić z czającą się tuż za rogiem śmiercią, która właśnie zabrała jego najlepszego przyjaciela. I chociaż fizycznie David czuje się świetnie, to wie, że za kilka lat może być dla Consueli zramolałym starcem

Film Coixet to traktat o seksualności, miejscami niespodziewanie w duchu kina Woody?ego Allena (rozmowy Kepesha z przyjacielem), przeważnie zaś w klimacie filmów Antonioniego. Chociaż ?Elegia? jest zrealizowana w tonie refleksyjnym, zaś sam tytuł narzuca skojarzenia z treściami raczej pesymistycznymi, to jednak mimo gorzkiego smaku dużej części filmu, wychodzi się z kina z poczuciem pocieszenia. Coixet sprowadza elementy fizyczności, piękna, witalności, seksualności do rangi wartości przemijających, zabieranych przez śmierć, choroby, stres. Ponad 60-letni Kepesh powoli dochodzi do wniosku, że całe życie spędził na romansach, relacjach o charakterze erotycznym, które dawały mu krótką przyjemność, zaś w perspektywie całego życia pozostawiały samotnym. Im starszy jest Kepesh, tym bardziej zaczyna odczuwać bzdurność swojej filozofii życiowej, którą się kierował.

?Elegia? nie jest zwyczajną historyjką, opowiadającą o romansie seksbomby i czarującego starca, lecz uniwersalną przypowieścią o miłości. Ta nie zna granic: nie liczy się wiek, mądrość (Kepesh), piękno (Consuela), lecz to, że masz do kogo się przytulić w chwilach, w których śmierć czai się za rogiem. Consuela musi poddać się operacji usunięcia piersi i pyta Davida, czy nadal będzie piękna… Jak odpowiemy na to pytanie, żyjąc w naszych czasach, kiedy ponad wszystko stawia się kult piękna? Film Coixet w spokojnym, bardzo intymnym filmie, pokazuje świat bardzo prawdziwych, trudnych relacji międzyludzkich. I co dla mnie najważniejsze, zaprasza widza do wspólnego dialogu.