Marecki Budżet Obywatelski głosowanie rozpoczęte

Budżet obywatelski, nazywany też partycypacyjnym, to forma konsultacji społecznych, w których mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta na zgłoszone bezpośrednio przez siebie przedsięwzięcia (zadania). Marecki Budżet Obywatelski ma na celu budowę warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Markach oraz zachęcenie mieszkańców do szerszego zaangażowania się w sprawy miasta.

Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki: ? W lipcu i sierpniu Zespół ds. Mareckiego Budżetu Obywatelskiego składający się z przedstawicieli burmistrza, organizacji społecznych, radnych oraz mieszkańców we współpracy z urzędnikami mareckiego ratusza weryfikował zgłoszone w czerwcu propozycje zadań do realizacji w ramach środków zarezerwowanych dla budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Wpłynęło 31 formularzy zgłoszonych przez mieszkańców Marek. W głosowaniu udział wezmą 24 wnioski, które zostały zweryfikowane pozytywnie.
Wybrane w ten sposób propozycje zadań zostaną wpisane do projektu budżetu miasta Marki na 2016 rok. Swój głos można oddać maksymalnie na 3 propozycje. Karty do głosowania dostępne są w Urzędzie Miasta Marki, Mareckim Ośrodku Kultury oraz filiach Biblioteki Publicznej w Pustelniku i Strudze, a także na stronie internetowej mareckiego ratusza www.marki.pl. Głosowanie trwa od 15 do 30 września. Do podziału jest 600.000 złotych. Zachęcam Państwa do udziału w głosowaniu.
Beata Sawoń, społecznik, mieszkanka Marek: ? Chętnie skorzystam z możliwości głosowania na ważne dla mnie projekty. Podatki, które płacimy do kasy miasta, to nie haracz. To jest składka. Wszyscy wspólnie składamy się na budżet naszego miasta. W tej sytuacji miło jest mieć bezpośredni wpływ na to, na co te pieniądze będą wydane. Oczywiście jest to tylko pewien procent budżetu miasta, ale i tak warto wybrać to, co jest bliższe naszemu sercu. Dzięki głosowaniu mamy szansę pokazać włodarzom miasta, które sprawy są dla nas najważniejsze. Dla mnie osobiście ważny jest także aspekt społeczny, ponieważ podczas konstruowania projektów mieszkańcy muszą się porozumieć, spotkać, wymienić poglądy, mają szansę poznać swoich sąsiadów, budować lokalną społeczność. Wspólnie walcząc o ważny temat integrujemy się. A co więcej, jeśli czujemy, że wywalczony projekt jest prawdziwie nasz, to go szanujemy, dbamy o niego.
Sławomir Mateuszczyk, członek Zespołu ds. Mareckiego Budżetu Obywatelskiego: ? Burmistrz umie wyciągać wnioski z treści złożonych wniosków oraz z wyników głosowania. Z całą pewnością będą one brane pod uwagę przy układaniu budżetu miasta w przyszłych latach. Dobrym przykładem są bardzo popularne w Markach zajęcia dla Aktywnych Seniorów. Ich pomysł pojawił się w poprzedniej edycji budżetu Obywatelskiego. Sprawdziły się, teraz są kontynuowane już bez konieczności składania wniosków co roku.
Liczę na to, że już samo zapoznanie się z listą zadań poddanych głosowaniu pobudzi nas wszystkich do większej aktywności. Zapoczątkuje dyskusję o kierunkach rozwoju miasta, o naszych potrzebach i możliwych sposobach ich zaspokojenia. Może powstaną nieformalne grupy wsparcia konkretnych zadań. Mieszkańcy zaczną ze sobą rozmawiać, konsultować się i umawiać. Teraz poprą wspólnie konkretny projekt a w następnej edycji Budżetu Obywatelskiego złożą wnioski na zrealizowanie jeszcze lepszych, jeszcze bardziej dopracowanych pomysłów.
Zdecydowaliśmy się dać możliwość zagłosowania również naszej młodzieży. 13 lat to dobry wiek, żeby zacząć interesować się otaczającym światem, zacząć uczyć się jak go wspólnie kształtować. Część chwyci bakcyla i za kilka lat złoży własne projekty zadań. Zapewne znacznie ciekawsze niż nasze obecne. Staną się w liderami zmian w swoim otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.