Mariusz Astasiewicz radca prawny: Planujesz biznes w swoim lokalu? Być może musisz to zgłosić nadzorowi budowlanemu…

Planujesz rozpocząć wykonywanie określonej działalności w lokalu, czy budynku? A może chcesz zmienić rodzaj wykonywanej działalności? Swoboda działalności gospodarczej niech pozostanie swobodą, lecz musisz pamiętać o przepisach prawa budowlanego.
Jeżeli dotychczasowy sposób użytkowania budynku ulegnie zmianie, wskutek przedsiębrania przez Ciebie nowego biznesu, musisz dokonać stosownego zgłoszenia do organów nadzoru budowlanego (Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego).
Ustawa nie definiuje, czym jest zmiana sposobu użytkowania budynku. Dlatego więc, należy dokonać tego zawsze, gdy następuje podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.
Przykładowo, podjęcie w lokalu mieszkalnym działalności polegającej na prowadzeniu punktu przedszkolnego, zmienia warunki bezpieczeństwa pożarowego, higieniczno-sanitarne oraz pracy i w takim zakresie należy dokonać zgłoszenia. To samo ma miejsce w przypadku przekształcenia budynku mieszkalnego wielorodzinnego znajdującego się w nieodpowiednim stanie technicznym w budynek zamieszkania zbiorowego.
Przepisy prawa budowlanego niestety nie wymieniają wszystkich warunków, gdy dochodzi do zmiany przeznaczenia budynku, dlatego planując biznes, należy dmuchać na zimne i dokonywać zgłoszenia, nawet gdy potencjalnie mogą zmienić się warunki. Warto wówczas zasięgnąć opinii Straży Pożarnej, czy BHPowców, aby nie narazić się na zbędną kontrolę nadzoru budowlanego. Co więcej, orzecznictwo potwierdza, że przez zmianę sposobu użytkowania obiektu lub jego części wymagającą zgłoszenia należy rozumieć nie tylko przeznaczenie obiektu do innego rodzaju użytkowania, lecz także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu, jeżeli wywołuje to skutki, o których mowa wyżej.
Jak dopełnić formalności? Otóż w zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zaś do zgłoszenia należy dołączyć:
1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;
3) oświadczenie, o dysponowaniu obiektu na cele budowlane;
4) zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
5) ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;
6) w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami, przy czym najczęściej to będą opinie środowiskowe wydziału środowiska, czy zamierzenie może znacząco oddziaływać na środowisko.
W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia organ nadzoru nakłada na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Decyzja ta podlega zaskarżeniu odwołaniem. Zgłoszenia należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, organ, nie wniesie sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.
Niestety, gdy organ sprzeciwu nie wniesie, nie istnieje więc żadna decyzja, którą ? mogliby zaskarżyć niezadowoleni sąsiedzi, którym przeszkadza warsztatowy hałas, ale to już zupełnie inny temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.