Marki – Upamiętnienie Henryka Okińczyca ps. „Bil”

Marki - Upamiętnienie Henryka Okińczyca ps. "Bil"

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Markach upamiętniono postać komendanta II Rejonu „Celków” VII Obwodu „Obroża”.

Uroczystość odbyła się 4 września br. a gościem honorowym podczas wydarzenia była córka mjr. Okińczyca prof. Teresa Smółka, która mówiła o osobistych przeżyciach związanych z Markami i jej rodziną.  Podziękowała za upamiętnienie ojca.

Pamiętam że ojciec świetnie jeździł konno, doskonale pływał, nie łatwo było sprostać jego wymaganiom – dodała.

Zastępca burmistrza Paweł Pniewski, wyjaśnił genezę nazwania szkoły imieniem Żołnierzy Armii Krajowej, zaznaczając, że mury szkoły stały się jednocześnie pomnikiem i miejscem, gdzie młodzież poznaje historię swoich przodków.

– W czasach słusznie minionej Polski Ludowej SP2 nosiła imię Związku Walki Młodych – komunistycznej organizacji młodzieżowej, której członkowie brali czynny udział w akcjach zbrojnych przeciwko podziemiu niepodległościowemu. Choć władze komunistyczne przez dziesięciolecia próbowały wymazać z historii Armię Krajową, jednak pamięć o żołnierzach AK była wciąż żywa w mareckim społeczeństwie. Po odzyskaniu przez Polskę pełni niepodległości Szkoła Podstawowa nr 2 w Markach otrzymała imię Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu Celków. Dyrektorem szkoły była wówczas pani Halina Małgorzata Wierzbicka, córa żołnierza Armii Krajowej Kazimierza Zyberta ps. „As” – mówił zastępca burmistrza”.

Następnie dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie wyjaśnił jak ważny jest proces upamiętniania bohaterów walczących o niepodległość Polski. Natomiast regionalista Antoni Widomski przedstawił rys historyczny działań Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego na terenie Marek.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: rodzina majora Okińczyca, dr Tomasz Łabuszewski z IPN, zastępca burmistrza Paweł Pniewski oraz dyrektor SP2 Ewa Michalak. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Dariusz Gugała, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Markach.

W hołdzie majorowi Okińczyca i jego towarzyszom broni kwiaty złożyli:

  • Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie
  • Dyrekcja SP2 wraz z młodzieżą
  • Pan Ryszard Sawicki
  • Zastępca Burmistrza Miasta Marki wraz z przedstawicielami Rady Miasta Marki, Mareckiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy „Na odsiecz powstańczej Warszawie”. Andrzej Kryński, jej autor, przybliżył zgromadzonym tematykę ekspozycji Zwrócił szczególną uwagę na działania II Rejonu „Celków”, najmniejszego i najmniej zaludnionego z obwodów „Obroży”, gdzie mimo trudnych warunków podejmowano intensywne działania wsparcia.

Pojawienie się sił sowieckich w okolicy zachęciło miejscowych akowców do wystąpień zbrojnych już pod koniec lipca. Kpt. „Bil” zlecił blokowanie tras komunikacyjnych w stronę Warszawy – realizując tym samym główne zadanie II Rejonu na czas powstania, oraz trasy Zegrze–Rembertów. Siły mareckie operowały także na terenie sąsiedniego Obwodu Radzymin” – wyjaśniał autor wystawy.

Tablica pamiątkowa została ufundowana przez Oddział Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie. Wystawa plenerowa pozostanie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej Nr 2 do 10 września.

Więcej informacji z Marek

Marki - Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Marki – Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Za nami 62. Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity w Badmintonie, które w dniach 18-21 czerwca odbyły się w Łodzi. Najważniejszą informacją dla całej rodziny [...]
0 komentarzy
Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

20 czerwca, w samym sercu Warszawy, na plaży Poniatówka, marecka drużyna po raz kolejny udowodniła, że należy do absolutnej krajowej czołówki. W niezwykle [...]
0 komentarzy
Marki - Pożegnanie z IV ligą. Oby tylko na rok...

Marki – Pożegnanie z IV ligą. Oby tylko na rok…

Podopieczni trenerów Konrada Kucharczyka i Dawida Bułki zajęli ostatnie miejsce w tabeli i rozpoczną rundę jesienną na niższym szczeblu rozgrywkowym.  Po wyjazdowym zwycięstwie [...]
0 komentarzy
Marki - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Marki – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności i [...]
0 komentarzy
Fundacja Ars Docendi z dofinansowaniem dla KGW i OSP. Możliwe wsparcie wyjazdów integracyjnych

250 tys. zł dla Marek na remont dachu sali gimnastycznej

Marki otrzymają 250 tys. zł dofinansowania z programu „Mazowsze dla sportu” na remont dachu nad salą gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.