Miasta Marki, Kobyłka i Ząbki liderami w ogólnopolskim rankingu

W opracowanym przez serwis Tuwartomieszkac.pl rankingu polskich miast i gmin, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają znalazły się miasta Marki, Kobyłka i Ząbki.

Nasz ranking opracowaliśmy na podstawie ostatnich danych GUS, dotyczących migracji we wszystkich polskich gminach (to dane za I półrocze 2020 r.). W zestawieniu uwzględniliśmy saldo migracji, czyli różnicę między liczbą przeprowadzających się do danego miasta/gminy a liczbą osób wyprowadzających z niego. Czyli od liczby osób przeprowadzających się do jakiegoś miasta/gminy odejmowaliśmy liczbę ludzi, którzy z niego się wyprowadzili. Na naszej liście podajemy też saldo migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. To drugie jest nawet bardziej miarodajne, bo pokazuje te miejscowości, w których najszybciej przybywa mieszkańców. Dlatego opracowaliśmy jeszcze jedno zestawienie: miast i gmin, które mają najwyższe dodatnie saldo migracji na 1000 mieszkańców. – informuje redakcja serwisu Tuwartomieszkac.pl

Na  liście nie ma innych miast wojewódzkich oprócz Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Rzeszowa, bo w każdym z nich, nie licząc Zielonej Góry (mającej dodatnie saldo migracji, ale za małe, by znaleźć się w rankingu), było więcej osób wyprowadzających się z tych miast niż przeprowadzających się do nich. Czyli mają one ujemne saldo migracji. Szczególnie zaskakuje wynik Poznania: osób, które się z niego wyprowadziło (w pierwszym półroczu 2020 r.), było o 923 więcej, niż tych, które przeniosły się do stolicy Wielkopolski (saldo migracji na 1000 mieszkańców: minus 3,5).

Ciekawie wygląda to też na poziomie województw. Tylko pięć z nich ma dodatnie saldo migracji (Mazowieckie, Małopolskie, Pomorskie, Dolnośląskie i Wielkopolskie), a pozostałe ujemne. Ujemne saldo migracji ma też większość polskich miast i gmin.

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że dane GUS obejmują tylko osoby, które zameldowują się w danym mieście/gminie lub z niego się wymeldowują. Ale gdyby uwzględnić także tych, którzy po przeprowadzce nie meldują się w nowym miejscu zamieszkania i nie wymeldowują ze starego (jest ich sporo), to nasza lista wyglądałaby niemal identycznie ? jak wynika m.in. z badań prowadzonych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Zakładu Geografii Miast i Ludności w Instytucie Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk. – czytamy na stronie serwisu

Miasta i gminy, które miały największą nadwyżkę osób przeprowadzających się do nich nad liczbą osób wyprowadzających się z tych miast gmin (uwzględnione są także osoby emigrujące za granicę) ? dane GUS za I półrocze 2020 r.

1. Warszawa: +2526 (nadwyżka osób przeprowadzających się do tego miasta nad liczbą osób wyprowadzających się z niego) / +2,8 (saldo migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców)

2. Kraków: +1368 / +3,5

3. Wrocław: +638 / +2

4. Gdańsk: +622 / +2,6

5. Miasto Marki (okolice Warszawy): +592 / +33

6. Gmina miejsko-wiejska Żukowo ? bez miasta Żukowo (okolice Trójmiasta): +573 / +33,2

7. Gmina Długołęka (okolice Wrocławia): +516 / +30,2

8. Gmina Dopiewo (okolice Poznania): +487 / +34,3

9. Gmina miejsko-wiejska Kórnik ? bez miasta Kórnik (okolice Poznania ? więcej o tej gminie m.in. w serwisie gminakornik.pl): +472 / +42,6

10. Gmina Lesznowola (okolice Warszawy): +437 / +30,3

11. Gmina Czernica (okolice Wrocławia): +410 / +48,5

12. Gmina Dobra Szczecińska (okolice Szczecina): +395 / +32,2

13. Miasto Kobyłka (okolice Warszawy): +387 / +31,3

14. Gmina miejsko-wiejska Swarzędz ? bez miasta Swarzędz ? (okolice Poznania): +384 / +35,6

15. Gmina Tarnowo Podgórne (okolice Poznania): +381 / +26,9

16. Gmina Wieliszew (okolice Warszawy): +372 / +48,2

17. Gmina Białe Błota (okolice Bydgoszczy): +363 / +32

18. Rzeszów: +354 / +3,6

19. Gmina miejsko-wiejska Siechnice, bez miasta Siechnice (okolice Wrocławia): +348 / +46,9

20. Gmina Kosakowo (okolice Gdyni): +337 / +42,7

21. Gmina miejsko-wiejska Piaseczno, bez miasta Piaseczno (okolice Warszawy): +327 / +17,7

22. Gmina Pruszcz Gdański (okolice Trójmiasta): +322 / +20,4

23. Gmina Stawiguda (okolice Olsztyna): +319 / +59,4

24. Gmina Komorniki (okolice Poznania): +311 / +20,1

26. Gmina Miękinia (okolice Wrocławia): +304 / +35,3

27. Gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, bez miasta Grodzisk Mazowiecki (okolice Warszawy): +297 / +35

28. Gmina Rokietnica (okolice Poznania): +269 / +28,6

29. Gmina miejsko-wiejska Kąty Wrocławskie ? bez miasta Kąty Wrocławskie (okolice Wrocławia): +268 / +29,1

30. Gmina Zielonki (okolice Krakowa): +264 / +22,7

31. Miasto Ząbki (okolice Warszawy): +264 / +13,9

32. Gmina Suchy Las (okolice Poznania): +262 / +28,7

33. Gmina Obrowo (okolice Torunia): +236 / +26,9

34. Gmina Wejherowo (okolice Trójmiasta): +234 / +17,5

35. Gmina Kobierzyce (okolice Wrocławia): +226 / +20,7

Miasta z najwyższym dodatnim saldem migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców ? dane GUS za I pierwsze półrocze 2020 r.

1. Gmina Stawiguda (okolice Olsztyna): + 59,4 (saldo migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) / +319 ((nadwyżka osób przeprowadzających się do tej gminy/miasta nad liczbą osób wyprowadzających się z niej/niego)

2. Miasto Siechnice (okolice Wrocławia): +48,6 / +206

3. Gmina Czernica (okolice Wrocławia): +48,5 / +410

4. Gmina Wieliszew (okolice Warszawy): +48,2 / +372

5. Gmina miejsko-wiejska Siechnice, bez miasta Siechnice ? wiejska (okolice Wrocławia): +46,9 / +348

6. Gmina Jerzmanowa (Dolnośląskie ? okolice Głogowa): +43,4 / +113

7. Gmina Kosakowo (okolice Gdyni): +42,7 / +337

8. Gmina miejsko-wiejska Kórnik ? bez miasta Kórnik (okolice Poznania): +42,6 / +472

9. Gmina Kleszczewo (okolice Poznania): +40 / +180

10. Gmina Łomianki (okolice Warszawy): +36,9 / +189

11. Gmina miejsko-wiejska Swarzędz ? bez miasta Swarzędz (okolice Poznania): +35,6 / +384

12. Gmina Miękinia (okolice Wrocławia): +35,3 / +304

13. Gmina miejsko-wiejska Wasilków, bez miasta Wasilków (okolice Białegostoku): +35,1 / +105

14. Gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, bez miasta Grodzisk Mazowiecki (okolice Warszawy): +35 / +297

15. Gmina Dopiewo (okolice Poznania): +34,3 / +487

16. Gmina miejsko-wiejska Aleksandrów Łódzki, bez miasta Aleksandrów Łódzki (okolice Łodzi): +34,1 / +182

17. Gmina miejsko-wiejska Supraśl, bez miasta Supraśl (okolice Białegostoku): +33,8 / +189

18. Gmina miejsko-wiejska Żukowo, bez miasta Żukowo (okolice Trójmiasta): +33,2 / +573

19. Miasto Marki (okolice Warszawy): +33 / +592

20. Gm. Dobra Szczecińska (okolice Szczecina): +32,2 / +395

21. Gmina Białe Błota (okolice Bydgoszczy): +32 / +363

22. Miasto Ożarów Mazowiecki (okolice Warszawy): +31,8 / +192

23. Miasto Kobyłka (okolice Warszawy): +31,3 / +387

24. Gmina Lesznowola (okolice Warszawy): +30,3 / +437

25. Gmina Długołęka (okolice Wrocławia): +30,2 / +516

Z obu zestawień widać wyraźnie, że Polacy najczęściej przeprowadzają się do kilku największych polskich miast oraz w ich okolice. Gdy spojrzy się na dane dotyczące wszystkich miast i gmin, to można też zauważyć, że w większości miast ludzie masowo przeprowadzają się do okalających je mniejszych miejscowości. Czyli na ogół to przeprowadzka z mieszkania w bloku lub kamienicy do własnego domku pod miastem. Ten trend, nazwany suburbanizacją, to najsilniejszy dziś trend migracyjny w Polsce. Ale w zdecydowanej większości polskich miast zmniejsza się przez tę tendencję liczba mieszkańców. I często zmniejsza się w szybkim tempie. Jeśli to się nie zmieni, prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu tych miast. Bo przy mniejszej liczbie mieszkańców, a co za tym idzie mniejszych wpływach z podatków, będą musiały one utrzymać tę samą infrastrukturę. Jak można temu zapobiec? Na to pytanie będziemy odpowiadać w kolejnych naszych artykułach.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Czarne punkty wodne oznaczone

Czarne punkty wodne stoją w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Ostrzegają i studzą zapał – zauważają WOPR-owcy. Dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego z policją wiemy, [...]
0 komentarzy
Marki - Rekord goni rekord

Marki – Rekord goni rekord

Po raz pierwszy w naszej historii w ciągu doby wtoczyliśmy do sieci ponad 8,5 tys. m. sześć. Markowej Wody. Po dniach chłodu nadeszła [...]
0 komentarzy
Tragedia na gliniankach w Zielonce. Utonął nastolatek

Tragiczny finał kąpieli na gliniankach w Zielonce. Utonął nastolatek.

Dramatyczne popołudnie w Zielonce w powiecie wołomińskim. Na terenie glinianek doszło do tragicznego zdarzenia nad wodą. Podczas kąpieli w niestrzeżonym akwenie życie stracił [...]
0 komentarzy
Tragiczny finał przejażdżki crossami. Nie żyje 18-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego

Tragiczny finał przejażdżki crossami. Nie żyje 18-latek.

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałkowy wieczór, 22 czerwca, w okolicach miejscowości Charzyny w gminie Raciąż. W zdarzeniu uczestniczyły dwa motocykle typu cross. [...]
0 komentarzy
Duczki świętują 500 lat historii

Duczki świętują 500 lat historii

Nie każda miejscowość może opowiedzieć o sobie historię liczącą pół tysiąca lat. Duczki mogą  i zrobiły to w sposób, który połączył uroczysty charakter [...]
0 komentarzy
Roboty drogowe na trasie Chrzęsne – Sulejów – Jadów

Roboty drogowe na trasie Chrzęsne – Sulejów – Jadów

22 czerwca 2026 r. rozpoczęły się prace związane z wykonaniem nowej nakładki asfaltowej na drodze powiatowej. Roboty obejmą odcinki: Chrzęsne – Sulejów – [...]
0 komentarzy
Marki - Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Marki – Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Za nami 62. Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity w Badmintonie, które w dniach 18-21 czerwca odbyły się w Łodzi. Najważniejszą informacją dla całej rodziny [...]
0 komentarzy
Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

20 czerwca, w samym sercu Warszawy, na plaży Poniatówka, marecka drużyna po raz kolejny udowodniła, że należy do absolutnej krajowej czołówki. W niezwykle [...]
0 komentarzy
Ząbki - Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Ząbki – Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Podczas  Sesji Rady Miasta Ząbki Burmistrz Miasta Małgorzata Zyśk otrzymała Wotum Zaufania oraz Absolutorium. To bardzo ważna decyzja Rady Miasta, która oznacza pozytywną [...]
0 komentarzy

19 wypadków na drogach Mazowsza w miniony weekend. 22 osoby ranne, 40 nietrzeźwych kierujących wyeliminowanych z ruchu

W miniony weekend, od 19 do 21 czerwca 2026 r., na drogach garnizonu mazowieckiego doszło do 19 wypadków drogowych, w których 22 osoby [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.