Milion na wykupy ziemi

Rozmowa z Krzysztofem Antczakiem, wiceburmistrzem Wołomina.

– Na początku ubiegłego roku wiele nadziei wzbudzał pomysł budowy oczyszczalni ścieków w Wołominie na którą miały być unijne pieniądze. Dziś jakoś zrobiło się cicho o całej sprawie. Czy to znaczy, że temat jest już nieaktualny?
– Nic podobnego. W ramach przygotowania do realizacji Funduszu Spójności toczą się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska procedury dotyczące złożenia aplikacji do UE. Jednocześnie gmina Wołomin przygotowuje się od strony realizacyjnej do rozpoczęcia inwestycji. Wydano już 17 decyzji administracyjnych dotyczących realizacji celu publicznego. Ponadto wszczęte zostały kolejne 42 postępowania o wydanie takich decyzji, które znajdują się w obwieszczeniach na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.umw.wolomin.pl), gdzie podajemy w jakich ulicach podjęte zostały wspomniane już decyzje. Między innymi, w ramach tych postanowień prowadzone jest postępowanie zmierzające do wydania decyzji dotyczącej celu publicznego dla oczyszczalni ścieków KRYM. Roboty te mają polegać na budowie dwóch nowych ciągów technologicznych o łącznej przepustowości 12 000 m3 ścieków na dobę.

– Czego dotyczą te decyzje i postanowienia?
– Obecnie ustalane są kolizje z własnościami (to tereny prywatne przejęte przez gminę bez odszkodowania), opracowywane są mapy prawne. Jeśli okazuje się, że w którym kolwiek miejscu jest kolizja własności gmina zleca podziały na podstawie których będą przejmowane własności tych działek. Za działki zajęte pod ulice zostaną wypłacone odszkodowania (choćby ulice Słowackiego i Szara).
Wykonany został raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, zarówno oczyszczalni jak i wszystkich sieci zarówno dla Wołomina jak i dla Kobyłki.

– Na ostatniej sesji Rada Miasta wydała decyzję na przygotowanie projektu aglomeracji dla Kobyłki i Wołomina. Czego dotyczy ten projekt?
– Projekt Obszaru Aglomeracji ma określić z jakich terenów odprowadzanie ścieków z obu gmin będzie ekonomiczne. Zasadne jest by było to minimum 120 osób na kilometr bieżący rury. Na obszarach, gdzie nie będzie osiągnięty ten wskaźnik trzeba będzie szukać indywidualnych rozwiązań.
Wejście w program spójności będzie skutkowało też uporządkowaniem stanu własności wszędzie tam, gdzie jest kolizja z własnościami. W budżecie gminy Wołomin na bieżący rok zarezerwowana jest kwota miliona złotych na wykup gruntów.

Rozmawiała Tur