Milion złotych dla mojego Wołomina

Wołomin dołącza do grona miast, w których mieszkańcy decydują o części miejskich inwestycji. 5 lutego ruszył projekt w ramach budżetu obywatelskiego ?MILION ZŁOTYCH DLA MOJEGO WOŁOMINA?.

Wołominianie będą mogli sami zadecydować o przeznaczeniu części środków z budżetu na 2015 r. Mieszkańcy podzielą milion złotych według ich najważniejszych potrzeb. W ten sposób będą mieli możliwość uczestniczenia w rozwoju miasta i kształtowaniu jego przestrzeni. Projekty do budżetu mogą zgłaszać osoby pełnoletnie, zameldowane na terenie gminy Wołomin.

– Dzięki Wołomińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy będą mogli jeszcze bardziej zaangażować się w rozwój swojego miasta i mieć realny wpływ na budżet, który sami w dużej mierze tworzą, płacąc podatki w miejscu zamieszkania. Milion, który będę mieli do dyspozycji, pozwoli na realizację kilku projektów w różnych częściach gminy. Ważne, aby każdy z mieszkańców czuł, że dzięki niemu zmienia się jego okolica i zauważał zmiany na lepsze w codziennym otoczeniu ? mówi Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do budżetu od 5 lutego do 20 marca na specjalnych formularzach, które dostępne będą w Urzędzie Miejskim w Wołominie, Miejskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejskim Zakładzie Dróg i Zieleni, na pływalni miejskiej oraz na stronie www.wolomin.org. W formularzu należy podać m.in. swoje dane, tytuł, krótki opis projektu, uzasadnienie, szacowany koszt. Formularz należy wrzucić do jednej z urn, które będą znajdowały się w ww. Miejscach. Koszt każdego projektu zgłoszonego przez mieszkańca nie może być wyższy niż 100 tys. zł. Pomysły mogą dotyczyć nie tylko budowy nowych obiektów, ale także remontów chodników i ulic, nowych placów zabaw, parkingów, skwerów, estetyki miasta, utrzymania czystości, a także wszelkich inicjatyw kulturalnych i sportowych.

Projekty zostaną zweryfikowane przez specjalną komisję pod kątem formalno-prawnym. Te, które poprawnie przejdą weryfikację, wezmą udział w głosowaniu mieszkańców, które potrwa od 14 kwietnia do 6 czerwca. Projekty, które uzyskają najwięcej głosów zostaną wpisane do projektu budżetu na 2015 r. Poznamy je 20 czerwca.

Dziś o budżecie obywatelskim mówi się coraz częściej. Tydzień temu na naszych łamach głos w tej sprawie zabierał Krzysztof Gawkowski, Sekretarz Generalny SLD i wieloletni wołomiński radny oraz Tomasz Czarnogórski, radny powiatowy. W tym tygodniu na stronie UM Wołomin pojawiła się informacja o przystąpieniu do stworzenia budżetu obywatelskiego, który do realizacji wszedłby w 2015 roku (nowa kadencja samorządu). Spotkała się ona z żywą reakcją mieszkańców dyskutujących na internetowych forach, którzy podkreślają, że to krok w dobrym kierunku.

W lipcu ubiegłego roku, w sąsiednich Markach, z wnioskiem do Burmistrza i do rady miejskiej, o wprowadzenie budżetu obywatelskiego wystąpiła Grupa Marki 2020. Miasto w odpowiedzi na ten wniosek przystąpiło do pilotażowego projektu wprowadzenia budżetu obywatelskiego w roku bieżącym. W głosowaniu nad wyborem celów do realizacji wzięło udział ponad 2 300 mieszkańców (co dziesiąty dorosły). Jednak ostatecznie zabrakło porozumienia w samym samorządzie i sprawą zajmuje się RIO.

Również w przypadku Wołomina nasuwa się pytanie: ? Czy inicjatywa, którą zainicjował samorząd, planując jej realizację w nowych realiach, bo już po wyborach samorządowych, powiedzie się?

 

Oprac. w oparciu
o materiały nadesłane
z UM w Wołominie
Teresa Urbanowska